ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU ZMPD  


  INFORMACJE  

I Zjazd Przewoźników Międzynarodowych
31.07.2002 15:52

Na I Zjazd Przewoźników Międzynarodowych przyjechało kilkuset przewoźników z całej Polski. Organizatorzy: ZMPD oraz DaimlerChrysler Automotive Polska zadbali o to, aby sobota spędzona w Spale była dniem zabawy i zarazem roboczej dysputy.
W wielkim namiocie przewoźnicy spotkali się na debacie poświęconej aktualnym problemom transportu. Miłym jej akcentem było wystąpienie prof. Katarzyny Duczkowskiej - Małysz, która przekazała przewoźnikom list od prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego.
Było gorąco, nie tylko z powodu wysokiej temperatury upalnego letniego dnia. Sam temat debaty: Polski transport czy transport w Polsce był wyznacznikiem niepokojów naszej branży. W rezultacie nasi goście, czyli posłowie z Komisji Infrastruktury, Edward Maniura i Andrzej Fedorowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Mieczysław Muszyński, Seweryn Kaczmarek - Główny Inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, Lech Narostek - wicestarosta powiatu Tomaszów Mazowiecki oraz Sławomir Pichor - dyrektor Izby Celnej w Warszawie mieli trudne zadanie. Udało się jednak osiągnąć porozumienie między tak wieloma stronami transportowej branży, w czym duża zasługa prof. Haliny Brdulak, prowadzącej debatę.
Rozmawiano o wielu aktualnych problemach transportowej branży. Nadal należy do nich zaliczyć potrzebę aktualizacji ustawy o transporcie drogowym, która - choć nowa - wymaga zmiany wielu zapisów. W tej kwestii zgadzają się ze sobą wszystkie strony, czyli przewoźnicy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury. Nie zawsze jednak udaje się osiągnąć pełna zgodność poglądów, jak chociażby w sprawie czasu oczekiwania na licencję. Jedno jest pewne - czekanie na ten dokument powinno być ograniczone do kilku dni.
Podczas debaty zgłoszono także inne zastrzeżenia do działań ministerstwa. Szczególnie ostro formułowali je parlamentarzyści. Równocześnie zadeklarowali chęć do stałej współpracy ze zrzeszeniem. Tematów do wspólnego działania na rzecz transportowej branży wymieniono wiele, w tym: ważenie na granicach, szkolenie i egzaminowanie na certyfikat CPC, obciążenia podatkami, inwestycje drogowe oraz oczywiście problemy z licencjami i nowelizacja ustawy o transporcie drogowym.
W dzień poprzedzający zjazd przewoźników odbyło się w Spale posiedzenie komisji ZMPD do współpracy ze stowarzyszeniami. Mimo że zaplanowany program nie został zrealizowany, bowiem spora część przedstawicieli przewoźników spóźniła się ze względu na przedłużenie posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, do udziału w którym byli zaproszeni, przyjęto ustalenia w istotnej kwestii formalnej reprezentacji środowiska wobec Ministerstwa Infrastruktury. Mimo wielu zastrzeżeń do skuteczności działań ministerstwa uznano, że ten 6-osobowy zespół przedstawicieli przewoźników powinien nadal funkcjonować.
Zjazdu przewoźników nie ograniczono tylko do kwestii merytorycznych. Całe sobotnie popołudnie i wieczór poświęcono wyłącznie rekreacji. (aw)

     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
HU-GO
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6061528    Partner - giełda transportowa TimoCom