ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU ZMPD  


  INFORMACJE  

Druki A1 dla obcokrajowców - wyjaśnienia ZUS

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi zasad wydawania przez oddziały ZUS zaświadczeń A1 dla obcokrajowców zatrudnionych w charakterze kierowców transportu międzynarodowego, Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce pismem z 18 lipca 2017 roku,  zwrócił się do Prezes ZUS z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii. 

Głównym problemem w wydaniu niezbędnych przy wykonywaniu transportu do Francji czy Austrii zaświadczeń A1 dla obywateli państw trzecich zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach było ustalenie tzw. ośrodka interesów życiowych.

W otrzymanej 31 sierpnia 2017 roku odpowiedzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że przepisy unijne - art. 1 rozporządzenia UE nr 1231/2010 - zawierają katalog kryteriów służących określeniu miejsca zamieszkania (ośrodka interesów życiowych) obcokrajowca w Polsce i  należą do nich:
a) czas trwania i ciągłość pobytu na terytorium zainteresowanych państw,
b) sytuacja danej osoby, w tym:
• charakter i specyfika wykonywanej pracy, miejsce jej wykonywania, jej stały charakter i czas trwania każdej umowy,
• sytuacja rodzinna oraz więzi rodzinne,
• prowadzenie jakiejkolwiek działalności o charakterze niezarobkowym,
• sytuacja mieszkaniowa, zwłaszcza czy ma ona charakter stały,
• państwo członkowskie miejsca zamieszkania dla celów podatkowych.

Zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości  w każdym przypadku do oceny, czy obywatel państwa trzeciego legalnie zamieszkuje w Polsce, konieczne jest zbadanie stanu faktycznego. Sama deklaracja (oświadczenie) danej osoby, że legalnie zamieszkuje w Polsce nie jest zatem wystraczające. Na podstawie powyższych kryteriów oddział ZUS w każdej sprawie indywidualnie ustala stan faktyczny i podejmuje decyzje o wydaniu bądź odmowie wydania zaświadczenia A1.

Oba pisma załączamy poniżej.

Opr. ZMPD/DTR/ACH


 Pobierz
Pismo Prezesa ZMPD do ZUS ws druków A1
Odpowiedź ZUS ws druków A1
     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
HU-GO
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6071100    Partner - giełda transportowa TimoCom