ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU ZMPD  


  INFORMACJE  

Delegowanie to nie tylko problem Europy Środkowo-Wschodniej

W ramach trwającej w Brukseli debaty na temat proponowanych zmian w dyrektywie o delegowaniu pracowników, w tym objęcia nią sektora transportu drogowego, w środę 12 października 2017 r. Parlamencie Europejskim odbyło się seminarium „Pracownicy delegowani i Pakiet Mobilności. Wyzwania dla Przedsiębiorstw z Europy Środkowo-Wschodniej”. W wydarzeniu wziął udział przedstawiciel ZMPD.

Uczestnicy seminarium byli zgodni, że negatywne skutki dyrektywy boleśnie odczują nie tylko firmy z Europy Środkowo-Wschodniej, co jest motywem przewodnim ogólnoeuropejskiej debaty, lecz także przełożą się one na problemy w funkcjonowaniu całego wspólnego rynku.

Poparciem dla tej tezy były wystąpienia  Zsolta Darvasa z Instytutu Bruegela oraz Marcina Kiełbasy z Inicjatywy Mobilności Pracy. Wykazywali oni m.in., że dyskusja wokół delegowania oparta jest na nie mających pokrycia w rzeczywistości argumentach o nieuczciwej konkurencji i dumpingu socjalnym. Pracownicy delegowani zarabiają bowiem średnio 30 proc. więcej od osób zatrudnionych na podobnych stanowiskach w danych krajach, a próby dodatkowej regulacji tego obszaru doprowadzą jedynie do wzrostu obciążeń administracyjnych, ograniczających swobodę przepływu osób, towarów i usług.

Przedstawicielem międzynarodowego transportu drogowego w tej dyskusji była Emma Hadrovic z duńskiego zrzeszenia ITD. Zwróciła uwagę na fakt, że objęciu całej branży zasadami dyrektywy sprzeciwiają się także organizacje przewoźników z niektórych krajów Europy Zachodniej. Jej zdaniem propozycje KE są szkodliwe dla sektora, zmniejszając jego konkurencyjność i podnosząc ceny usług. W jej opinii trudno sobie wyobrazić ich właściwe wdrożenie i egzekwowanie.

Hadrovic zaprezentowała także podpisaną na początku października deklarację w zakresie wyłączenia międzynarodowego transportu drogowego spod dyrektywy o delegowaniu. Jej sygnatariuszami zostało do tej pory 20 organizacji transportowych i biznesowych z 17 krajów UE, w tym trzy podmioty z Polski – oprócz ZMPD także Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego.

Organizatorami seminarium byli posłowie Zdzisław Krasnodębski i Angel Dzhambazki oraz Zrzeszenie Przedsiębiorców i Pracodawców. W przygotowanie wydarzenia zaangażowane było także ZMPD, reprezentowanie przez przedstawiciela Zrzeszenia przy UE Piotra Szymańskiego.

Opr. ZMPD/Bruksela/PS 

     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
HU-GO
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6114358    Partner - giełda transportowa TimoCom