ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU ZMPD  


  INFORMACJE  

Dokument A1 tematem spotkania z wiceministrem Zielenieckim

27 października 2017 roku w siedzibie ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli pracodawców branży transportu międzynarodowego z wiceministrem Marcinem Zielenieckim.

Spotkanie dotyczyło problemów z  wydawaniem przez ZUS zaświadczeń A1 dla obywateli państw pozaunijnych, zatrudnionych w polskich firmach transportowych w charakterze kierowców w ruchu międzynarodowym.

Przedstawiciele przewoźników po raz kolejny podnieśli sprawę trudności, jakie mają w uzyskaniu zaświadczeń A1 wynikających m.in. z problemem  ustalenia tzw. ośrodka interesów życiowych oraz kwestii legalnego zamieszkania. Obecni na spotkaniu przedstawiciele centrali ZUS,  jak i Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego MRPiPS  uznali za konieczne wypracowanie rozwiązania, które - będąc w zgodzie z obowiązującymi przepisami unijnymi i krajowymi - z jednej strony pozwoli  ZUS-owi na wydawanie zaświadczeń A1 potwierdzających prawo właściwe zabezpieczenia społecznego mające zastosowanie do osoby ubezpieczonej, a z drugiej strony nie ograniczy polskim firmom zatrudniania obcokrajowców, którzy będą świadczyć pracę w dwóch lub więcej krajach UE.

Rozmowy na ten temat będą kontynuowane w celu ostatecznego ustalenia sposobu postępowania.

Opr. ZMPD/DTR/ACH-PM

     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
HU-GO
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6061535    Partner - giełda transportowa TimoCom