ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU ZMPD  


  INFORMACJE  

Mikrofirmy: od 1.01.2018 r. elektroniczna ewidencja VAT

Przekazujemy poniżej list od podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Pawła Cybulskiego. Dotyczy on wprowadzenia, od stycznia 2018 roku, obowiązku prowadzenia przez mikroprzedsiębiorców elektronicznej ewidencji VAT.

Załączamy ulotkę ze szczegółowymi informacjami. Są one dostępne również na stronie www.jpk.mf.gov.pl.
Pod tym linkiem dostępny jest krótki film instruktażowy.
Ewentualne pytania można przesyłać na adres e-mail: ngo@mf.gov.pl


Ministerstwo Finansów                                    Warszawa, 23 października 2017 r.

Szanowni Państwo,

Od 1 stycznia 2018 r. ponad półtora miliona mikroprzedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT i przesyłają ją jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Do tej pory zadanie to realizowały duże firmy (od 1 lipca 2016 r.) oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (od 1 stycznia 2017 r.). Wprowadzenie JPK ma przyczynić się do wzmocnienia uczciwej konkurencji w Polsce poprzez eliminowanie nieuczciwych kontrahentów. JPK pomoże także w porządkowaniu ewidencji VAT przedsiębiorcy i ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych.

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia pliku są pobierane bezpośrednio z rejestru VAT firmy. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Mikroprzedsiębiorcy mogą wysyłać plik JPK_VAT wcześniej, do czego zachęca Ministerstwo Finansów.

Składając go teraz przedsiębiorcy mogą zyskać szybszy zwrot VAT - do 25. dni przy rozliczeniach za październik, listopad i grudzień 2017 r. Ponadto mogą sprawdzić, z czym wiąże się nowy obowiązek i przygotować się do niego wcześniej. Upewnią się też, że ich rozliczenie jest poprawne.

Ministerstwo Finansów poleca przedsiębiorcom korzystanie z bezpłatnej i bezpiecznej aplikacji (dostępnej na: www.ipk.mf.gov.pn. która umożliwi utworzenie i wysłanie JPKVAT.
Wszelkich dodatkowych informacji oraz bieżącego wsparcia udziela Krajowa Informacja Skarbowa pod numerem 801 055 055 lub 22 330 03 30. Zachęcamy także do odwiedzania dedykowanej strony internetowej www.jpk.mf.gov.pl.

Z wyrazami szacunku,
Podsekretarz Stanu, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski


Ulotka z informacjami o elektronicznym podatku VAT dla mikroprzedsiębiorców


 Pobierz
VAT - informacja
     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
HU-GO
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6061533    Partner - giełda transportowa TimoCom