ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU ZMPD  


  INFORMACJE  

Austria: nowy druk ZKO 3-T

Aktualizacja na dzień 02.06.2017 r.

1 czerwca br. weszła w życie nowelizacja austriackiej ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego. Dla transportu międzynarodowego wprowadzono następujące ułatwienia:

1. Wprowadzono nowy formularz  w sektorach bardzo mobilnych, w tym w transporcie drogowym i pasażerskim (ważny do 6 miesięcy) - ZKO 3 - T dostępny TUTAJ (na chwilę obecną dostępny jedynie w języku angielskim lub niemieckim).

2. W czasie kontroli w pojeździe muszą znajdować się  lub być dostępne drogą elektroniczną następujące dokumenty- formularz ZKO 3 - T, formularz A1 i umowa o pracę (w języku niemieckim lub angielskim).

3. Odcinki wypłat i inne dokumenty zawierające dowody dotyczące wynagrodzenia kierowcy powinny być udostępnione ex post wyłącznie na żądanie organów kontroli. Nie muszą  znajdować się  już na pokładzie samochodu.

Więcej informacji nt. delegowania pracowników do Austrii można uzyskać na platformie informacyjnej austriackiego ministerstwa pracy: http://www.entsendeplattform.at/cms/Z04/Z04_10/home, gdzie najnowsze informacje są regularnie aktualizowane.

 

Źródło: IRU

Opr. ZMPD/DTR/ACH


Aktualizacja na dzień 25.05.2017 r.

Ułatwienia dla delegowania pracowników w sektorze transportu na terytorium Austrii.

Obowiązująca od 1 stycznia 2017 r. ustawa o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego  (LSD-BG) została znowelizowana w częściach odnoszących się do pracowników delegowanych w transporcie międzynarodowym. Ze względu na specyfikę branży wprowadzono następujące zmiany:

  • zbiorcze zgłoszenie wszystkich kierowców i pojazdów wykonujących przewozy na terytorium Austrii na okres 6 miesięcy (dotychczas: obowiązek zgłoszenia każdego przejazdu i kontrahenta);
  • możliwość przedkładania wymaganych dokumentów na nośnikach elektronicznych (dotychczas: obowiązek posiadania wszystkich dokumentów w wersji papierowej w kabinie pojazdu);
  • wprowadzenie możliwości wskazania kierowcy jako osoby kontaktowej (dotychczas: obowiązek wskazania osoby kontaktowej w kwestii delegowania do Austrii innej niż kierowca).

Nowelizacja wejdzie w życie  dnia 1 czerwca 2017 r. Z pełnym tekstem można zapoznać się TUTAJ ( tylko w j. niemieckim)

Więcej informacji nt. delegowania pracowników do Austrii można uzyskać na platformie informacyjnej austriackiego ministerstwa pracy: http://www.entsendeplattform.at

 

Komunikat Ambasady RP w Wiedniu


Aktualizacja na dzień 14.02.2017 r.

Austriackie Ministerstwo Spraw Socjalnych zamieściło na stronie Platforma Delegowania wyjaśnienia dotyczące zasad delegowania w transporcie drogowym.

Nowe informacje dostępne są również na stronie ambasady RP w Wiedniu - TUTAJ.


ZMPD uzyskało potwierdzenie od stowarzyszenia przewoźników w Austrii, że zasady dotyczące delegowania i  płacy minimalnej  od 1 stycznia 2017 roku mają zastosowanie nie tylko do przewozów kabotażowych ale także dwustronnych do/z Austrii z wyłączeniem przewozów tranzytowych.

Przed wykonaniem operacji transportowej na terenie Austrii należy wypełnić i wysłać odpowiedni  formularz elektroniczny (dostępny w języku polskim): formularz ZKO 3  , dostępny także TUTAJ.

Przedsiębiorstwa transportowe nie mają obowiązku powoływania przedstawiciela na terenie Austrii, jednakże muszą wskazać osobę odpowiedzialną za reprezentowanie firmy na zewnątrz. Osobę taką należy zgłosić oddzielne na druku elektronicznym  ZKO1-A i podpisanym oświadczeniem o wyrażeniu zgody – druk ZKO1-Z.

Dokumenty wymienione poniżej muszą być dostępne w pojeździe podczas kontroli:
• dokument A1  
• Kopię zaświadczenia  o delegowaniu pracowników ZKO 3
• dokumenty płacowe potwierdzające co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę w Austrii, i które obejmują:
◦ umowę o pracę lub pisemne potwierdzenie treści umowy o pracę
◦ rozliczenie wynagrodzenia, dowody wpłaty poświadczone przez pracodawcę lub przelewy bankowe
◦ pasek płac
◦ dokumenty odnoszące się do stawek zaszeregowania.


Dokumenty te muszą być dostępne w języku niemieckim.


• W przypadku, gdy pracownik ma zostać wysłany z państwa członkowskiego UE (z wyjątkiem Chorwacji), ale sam nie jest obywatelem jednego z państw członkowskich UE lub z Chorwacji:
- Pozwolenie na pracę z kraju wysyłającego
 
• Zapisy godzin pracy dla każdego pracownika oddelegowanego

Pracodawcy lub przedsiębiorstwa, które nie udostępniają powyższych dokumentów podlegają karze administracyjnej wysokości do 5000 EUR a, w przypadku powtórnego naruszenia, do 10.000 EUR za naruszenie.

Płaca minimalna w transporcie obowiązuje zgodnie z UKŁADEM ZBIOROWYM .


Wiele istotnych informacji na ten temat delegowania  w Austrii jest dostępnych  na stronie: TUTAJ .

Patrz także nasze komunikaty w tej sprawie: TUTAJ i TUTAJ


 Pobierz
Druk ZKO1-A
Druk ZKO1-A-PL
Druk ZKO1-Z
Druk ZKO 3 instrukcja wypełniania
Druk ZKO 3 instrukcja wypełniania na dzień 10.01.2017
Informacja dotycząca delegowania pracowników w branży transportowej
Opr. ZMPD/DTR/ACH
     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
HU-GO
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6115859    Partner - giełda transportowa TimoCom