ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU ZMPD  


  KOMUNIKATY DLA PRASY  

Czy to się opłaca? Społeczne i ekonomiczne skutki wprowadzenia bezplatnej jazdy po polskich autostradach

31.08.2005 14:46

30 sierpnia w siedzibie Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce odbyła się konferencja prasową pod hasłem: Czy to się opłaca? Społeczne i ekonomiczne skutki wprowadzenia bezpłatnej jazdy po polskich autostradach.

Poza tematem głównym konferencji, dotyczącym także okoliczności wprowadzenia "bezpłatnego" przejazdu dla pojazdów ciężarowych po polskich autostradach, dyskutowano również o planowanej podwyżce akcyzy od paliw oraz o skutkach wprowadzenia innych, ostatnio przyjętych przez Sejm ustaw, dotyczących transportu drogowego.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele ZMPD oraz posłowie: J. Piechociński, T. Kozłowski i M. Pol.

Po konferencji Polska Agencja Prasowa napisała m.in:

"Przewoźnicy nie zaakceptują podwyżki akcyzy na paliwo - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej sekretarz generalny Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) Jan Buczek.

O możliwości podwyżki akcyzy na paliwa mówił w poniedziałek dziennikarzom minister finansów Mirosław Gronicki po odrzuceniu przez Sejm weta prezydenta do ustawy o zwrocie VAT inwestorom indywidualnym za niektóre materiały budowlane.

MF dlatego ogłosiło, że w przypadku odrzucenia weta zaproponuje podwyżkę akcyzy na paliwa o blisko 25 groszy na litrze.

"Uważamy, że jest to absolutnie nie do zaakceptowania" - powiedział Buczek na wtorkowej konferencji. "Z całą pewnością nie zaakceptujemy podwyżki akcyzy w paliwach przeznaczonych do napędu naszych pojazdów. Mamy doniesienia od naszych przewoźników, że już rezygnują z usług transportowych" - dodał.

Jak oblicza ZMPD, już teraz koszt paliwa stanowi blisko 40 proc. ogółu kosztów usług świadczonych przez przewoźników. Jak wynika z materiałów dostarczonych dziennikarzom na konferencji, w cenie benzyny PB95 akcyza stanowi 40,7 proc., a łącznie wszystkie podatki 64,7 proc. W cenie oleju napędowego akcyza wynosi 30,5 proc., a podatki w sumie 54,5 proc."

     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
HU-GO
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6061527    Partner - giełda transportowa TimoCom