ZMPD w POLSCE
LOGOWANIE | REJESTRACJA | EN

Aktualności

Informacje
Koronawirus
2020-05-26

ZMPD w mediach o koronawirusie - aktualizacja 1 czerwcaSEKCJA


1 czerwca

logistyka.rp.pl, Unia ujednoliciła zasady przedłużania ważności dokumentów w transporcie drogowym

https://logistyka.rp.pl/koronawirus/6592-unijne-zasady-przedluzania-waznosci-dokumentow-w-transporcie-drogowym


Instytucje UE przyjęły rozporządzenie automatycznie przedłużające okres ważności wybranych dokumentów oraz gwarantujące ich uznawanie przez organy administracyjne krajów UE. Zapisy rozporządzenia mają być stosowane od 4 czerwca. – Pandemia czasem uniemożliwia przewoźnikom odnawianie lub przedłużanie ważności certyfikatów i świadectw, licencji lub zezwoleń, dlatego zabiegaliśmy o takie rozwiązanie – wyjaśnia prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek.
*


trans.info, Jest szansa dla małych przewoźników w obliczu pandemii. Pomóc ma nie tylko odkupywanie pojazdów przez państwo


https://trans.info/pl/pandemia-jest-szansa-dla-malych-przewoznikow-kilka-pomyslow-186847


– Jeszcze w kwietniu, gdy pojawił się pomysł, by państwo odkupiło 20 proc. taboru, czyli najstarsze pojazdy, był głośny protest. W maju pojawiają się już pierwsze sygnały zainteresowania tą propozycją w branży – mówił prof. Wojciech Paprocki podczas Akademii Kryzysowej przygotowanej przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Przedstawił również prognozę wychodzenia z kryzysu i tłumaczył, jak polska pomoc przedsiębiorcom wygląda na tle Europy.

 

28 maja

motocaina.pl, Transport stoi a właściciele firm liczą straty. Skąd wezmą pieniądze na ponowny rozruch?


https://www.motocaina.pl/artykul/transport-stoi-a-wlasciciele-firm-licza-straty-skad-wezma-pieniadze-na-ponowny-rozruch-48950.html


Drastycznie spadła liczba zleceń w ruchu międzynarodowym, który jest dla branży najbardziej dochodowy. Polscy kierowcy niemal zmonopolizowali unijny rynek przewozów transportowych, teraz większość z nich nie może pracować. W Polsce jest 36 tys. licencjonowanych, międzynarodowych przewoźników towarowych, dysponujących parkiem 250 tys. pojazdów*. Teraz za granicę wyjeżdża tylko niewielka część z nich. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w kwietniu przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, 90% respondentów doświadcza spadku liczby zleceń przewozowych, część z nich aż o 80%. Skalę załamania tego ruchu potwierdzają obawy niemieckich polityków, którzy alarmowali, że bez polskich kierowców w tamtejszych sklepach zabraknie towaru.
*


cargonews.pl, Czy pandemia wpłynie na kształt Pakietu Mobilności?


https://www.cargonews.pl/czy-pandemia-wplynie-na-ksztalt-pakietu-mobilnosci/


Komisja Europejska jest świadoma negatywnego wpływu pandemii COVIC-19 na sektor transportu drogowego i robi wszystko, co w jej mocy, aby złagodzić jej skutki

Tak Elżbieta Łukaniuk członek gabinetu komisarz ds. transportu UE Adiny Valean odpowiada prezesowi ZMPD Janowi Buczkowi na jego pismo w tej sprawie.


27 maja

logistyka.rp.pl, Niejasne zasady przewozów drogowych po brexicie

https://logistyka.rp.pl/transport/6447-niejasne-zasady-przewozow-drogowych-po-brexicie?utm_source=cyfrowa&utm_medium=red_poleca

Siedem organizacji przewoźników drogowych: ZMPD (Polska), FNTR (Francja), BGL (Niemcy), NLA (Skandynawia), TLN (Holandia), FEBETRA (Belgia) oraz FinMobility (Finlandia) domaga się przedłużenia okresu przejściowego o ponad rok, aby jasno ustalić zasady, które będą stosowane przez obie strony.

Przewoźnicy samochodowi domagają się przedłużenia o rok okresu przejściowego.
*

Managerplus.pl, Transport stoi. Skąd pieniądze na ponowne uruchomienie?


https://managerplus.pl/transport-stoi-skad-pieniadze-na-ponowne-uruchomienie-23275

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w kwietniu przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, 90% respondentów doświadcza spadku liczby zleceń przewozowych, część z nich aż o 80%. Skalę załamania tego ruchu potwierdzają obawy niemieckich polityków, którzy alarmowali, że bez polskich kierowców w tamtejszych sklepach zabraknie towaru. W 2018 r. na przewozy międzynarodowe przypadało 64 proc. pracy przewozowej polskich firm. Większość z nich to małe rodzinne firmy zaniepokojone teraz o swoje dalsze funkcjonowanie.
*

senat.gov.pl, Spotkanie Marszałka Senatu RP z przedsiębiorcami


https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,12746,spotkanie-marszalka-senatu-rp-z-przedsiebiorcami.html

Pandemia a przedsiębiorczość w Polsce oraz stan polskiej gospodarki i jej wyzwania na przyszłośćbyły głównymi tematami rozmów Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z przedstawicielami organizacji gospodarczych. Zaproszeni zostali na nie przedstawiciele m.in. Krajowej Izby Gospodarczej, Business Center Club, Konfederacji LEWIATAN, Pracodawców RP, Polskiej Rady Biznesu, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Związku Banków Polskich, Związku Rzemiosła Polskiego, Polskiej Izby Turystyki, Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji orazNaczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług. Spotkanie w formule konsultacji społecznych zorganizowane zostało z inicjatywy senatora Adama Szejnfelda, wiceprzewodniczącego senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

 

20 maja

gazetakrakowska.pl, Rząd wyciąga rękę do branży transportowej. ARP przeznaczy 1,7 mld zł na pomoc w spłacie leasingu


https://gazetakrakowska.pl/rzad-wyciaga-reke-do-branzy-transportowej-arp-przeznaczy-17-mld-zl-na-pomoc-w-splacie-leasingu/ar/c3-14979266 


Załamanie rynku, związane z pandemią Covid-19, uderzyło w wielu rodzimych przedsiębiorców. Nie inaczej było z branżą transportową, która - zdaniem wielu jej przedstawicieli, m.in. Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce - znajduje się w trudnej sytuacji.

W związku z tym interesy przewoźników uwzględnione zostały w rządowym programie pomocy przedsiębiorcom w czasie pandemii, czyli tzw. Tarczy antykryzysowej.

Za wsparcie firm transportowych odpowiada Agencja Rozwoju Przemysłu, która otrzymała na ten cel z budżetu państwa 1,7 mld zł.


Ta sama treść:


expressilustrowany.pl
pomorska.pl
to.com.pl
gs24.pl

 

18 maja

logistyka.rp.pl, Mało przejść dla ciężarówek na granicy z Ukrainą


https://logistyka.rp.pl/koronawirus/6246-malo-przejsc-dla-ciezarowek-na-granicy-z-ukraina?fbclid=IwAR2Y4xzcUopB3vpRKPnqRxd20BuUM5-T8MXb2C9SNfUKq_tvJvVDZEMA3A8
 

(…) przewoźnicy apelują o otwarcie przejścia granicznego w Medyce do ruchu towarowego. – Taka decyzja częściowo przyczyni się do rozładowania kolejek samochodów ciężarowych na innych przejściach. Przebywanie kierowców w długich kolejkach na granicach powoduje większe ryzyko zakażenia SARS-CoV-2, bowiem po obu stronach granicy oczekuje po kilkaset pojazdów i kierowców, którzy muszą opuszczać kabiny pojazdów (…) – tłumaczy prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek.


15 maja

etransport.pl, Część firm się nie podniesie

https://www.etransport.pl/wiadomosc,60805,czesc_firm_sie_nie_podniesie.html


Rozmowa z Tomaszem Rejekiem, prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych 

Dramat przechodzą przewoźnicy autokarowi, którzy przestali wykonywać przewozy i upadają, likwidują lub w najlepszym przypadku zawieszają działalność.

W marcu 2020 r. zadłużenie sektora przewozów w Polsce osiągnęło 928 mln zł. Sam transport jest na pierwszym miejscu z najwyższym odsetkiem zadłużonych firm.

Mamy nadzieję, że pakiet antykryzysowy będzie rozszerzony, bo to, co do tej pory przedstawiono, nie napawa optymizmem. (…) przewoźnik na końcu kryzysu spotka się z takim nawarstwieniem zobowiązań, z którymi już sobie nie poradzi.


14 maja

naosi.pl, Kontrola graniczna przedłużona o kolejne 30 dni


http://naosi.pl/kontrola-graniczna-przedluzona-o-kolejne-30-dni/


Jak informuje nas ZMPD kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) zostaje przedłużona od 14 maja do 12 czerwca.


8 maja

truck.pl, Darmowa aplikacja ułatwiająca przekraczanie granic


https://www.truck.pl/pl/article/1319/darmowa-aplikacja-u%c5%82atwiaj%c4%85ca-przekraczanie-granic-galileo-green-lane-monitoruje-p%c5%82ynno%c5%9b%c4%87-ruchu%2c7


Jak informuje ZMPD, dzięki Galileo Green Lane przewoźnicy mogą wybrać optymalną czasowo, a co za tym idzie także kosztowo, trasę przewozu towarów. Aplikacja monitoruje płynność ruchu na 187 przejściach granicznych transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.
*


naosi.pl, Ruszyła pomoc dla branży transportowej


http://naosi.pl/ruszyla-pomoc-dla-branzy-transportowej/


Od samego początku wybuchu epidemii koronawirusa, ZMPD ruszyło do działania w ochronie firm transportowych. Zwrócił się do rządu z prośba o podjęcie działań zmniejszających skutki zaistniałej sytuacji.

Udało się! 6 maja resort rozwoju poinformował o uruchomieniu przez Agencje Rozwoju Przemysłu w tarczy antykryzysowej wsparcia dla firm branży transportowej oraz sektora MŚP.


6 maja

transport-manager.pl, Nieuczciwi pośrednicy muszą być surowo karani

http://www.transport-manager.pl/2020/05/05/nieuczciwi-posrednicy-musza-byc-surowo-karani/

– Tylko groźba surowych kar może doprowadzić do wyeliminowania z rynku transportowego nieuczciwych firm i osób, które wykorzystując sytuację kryzysową i fakt konieczności zapewnienia ciągłości dostaw, nie dokonują płatności za już wykonane usługi przewozowe – pisze prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.


4 maja

pb.pl, Przewoźnicy krytycznie o rządowych tarczach


https://www.pb.pl/przewoznicy-krytycznie-o-rzadowych-tarczach-990007

 

Ponad połowa przewoźników korzysta z rządowego wsparcia. Większość z nich ocenia jednak poziom wsparcia jako niewystarczający — wynika z ankiety przeprowadzonej przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Negatywnie o rządowej pomocy na czas pandemii wypowiedziało się aż 87 proc. Tylko 3 proc. udzielonych odpowiedzi wystawia kolejnym tarczom pozytywną ocenę.


30 kwietnia

Przewoźnicy oceniają rządowe wsparcie - ankieta ZMPD.


COVID-19 nie oszczędził niemal żadnej z branż, o sile pandemii boleśnie przekonał się także transport drogowy. Rządowa pomoc dla przedsiębiorców ma pomóc przetrwać im ten wyjątkowo trudny czas. ZMPD przygotowało ankietę, w której zapytało przewoźników, jak oceniają oferowane wsparcie. Spośród ankietowanych ponad 56 proc. zadeklarowało, że ich przedsiębiorstwo podlega rządowemu wsparciu, przeciwnego zdania było 25 proc., a 20 proc. nie potrafiło udzielić odpowiedzi. Zakres rządowego wsparcia nie spotkał się z przychylnym przyjęciem. Negatywnie wypowiedziało się o nim blisko 87 proc. ankietowanych, z czego dla ok. 59 proc. jest zdecydowanie niewystarczający, a dla ok. 29 proc. – niewystarczający. Tylko 3 proc. udzielonych odpowiedzi wystawia kolejnym tarczom pozytywną ocenę – wśród nich 2,3 proc. uważa pomoc za wystarczającą, a 1,1 proc. za zdecydowanie wystarczającą. Obojętność deklaruje 4,5 proc. respondentów, a 5,7 proc. nie podejmuje się oceny.

Publikacje:

truck.pl
cargonews.pl
4trucks.pl
etransport.pl

 

28 kwietnia

radioszczecin.pl, Parlament Europejski o tzw. pakiecie drogowym


http://radioszczecin.pl/6,404930,parlament-europejski-o-tzw-pakiecie-drogowym

Teraz, przed ostatecznym uzgodnieniem przepisów do deputowanych z komisji transportu napisali polscy przewoźnicy. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych zaapelowało o zmiany w pakiecie i uwzględnienie trudnej sytuacji sektora transportowego w całej Europie w związku z pandemią.

Ta sama treść:

polskieradio24.pl, PE zajmie się pakietem drogowym. Polscy europosłowie zgodni: to niekorzystne zapisy


https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2500308,PE-zajmie-sie-pakietem-drogowym-Polscy-europoslowie-zgodni-to-niekorzystne-zapisy
*


tvppartament.pl, List z apelem polskich przewoźników trafił do PE


https://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/list-z-apelem-polskich-przewoznikow-trafil-do-pe/47770104
*

logistyka.rp.pl, Mafie żerują na małych firmach transportowych

https://logistyka.rp.pl/transport/5896-mafie-zeruja-na-malych-firmach-transportowych

Nielegalni pośrednicy wykradają przewoźnikom 13 mld zł rocznie niepłacąc za usługi. Sądy są bezradne.

Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek uważa, że należy domagać się przywrócenia dyscypliny płatniczej w całym łańcuchu zobowiązań. – Niszczą nas pośrednicy, którzy wpijają się w łańcuch przewozowy jak pijawki. Złość na pośredników jest ogromna i naszym hasłem jest „stop nieuczciwym pośrednikom” – stwierdza Buczek.

 

27 kwietnia


radiopik.pl, Pobiorą 140 próbek w godzinę! Nowoczesne laboratorium przy szpitalu zakaźnym

http://www.radiopik.pl/2,85482,pobiora-140-probek-w-godzine-nowoczesne-laborato 

Kontener do szybkiej diagnostyki osób potencjalnie zakażonych koronawirusem przekazuje dziś szpitalowi zakaźnemu w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych.
*

bydgoszcz.tvp.pl, Nawet 140 próbek na godzinę. Przed szpitalem „na św. Floriana" stanął kontener do poboru wymazów do badań

https://bydgoszcz.tvp.pl/47759868/kontener-do-poboru-probek-na-koronawirusa

Specjalny kontener umożliwiający sprawniejszy pobór próbek do badań na obecność koronawirusa stanął przed Wojewódzkim Szpitalem Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.
Kontener przed wojewódzki szpital przy ul. św. Floriana trafił dzięki darczyńcom: Kujawsko-Pomorskiemu Stowarzyszeniu Przewoźników Drogowych.
*

Portal Kujawski YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=clEf07fnOn4

Kontener diagnostyczny od Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych
*

plus.expressbydgoski.pl, Szybsza diagnostyka pod kątem koronawirusa możliwa dzięki mobilnemu centrum poboru wymazów

https://plus.expressbydgoski.pl/szybsza-diagnostyka-pod-katem-koronawirusa-mozliwa-dzieki-mobilnemu-centrum-poboru-wymazow/ar/c1-14940036

Kontener do poboru wymazów przekazało szpitalowi zakaźnemu Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Przekaźników Drogowych im. Dionizego Woźnego. Urządzenie ma pomóc w szybkiej diagnostyce pacjentów.
*

portalkujawski.pl, Jako przedsiębiorcy są w trudnej sytuacji, mimo to przekazali medykom cenny dar

http://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/17766-jako-przedsiebiorcy-sa-w-trudnej-sytucji-mimo-to-przekazali-medykom-cenny-dar

W poniedziałek został przekazany w ramach darowizny Wojewódzkiemu Szpitalowi Zakaźnemu kontener do szybkiej diagnostyki. Kontener sfinansowało Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych, organizacja skupiająca przedsiębiorców, którzy znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji.
 

16 kwietnia 

transport-manager.pl, Przedłużyć ważność wiz dla kierowców spoza UE

http://www.transport-manager.pl/2020/04/15/przedluzyc-waznosc-wiz-dla-kierowcow-spoza-ue/

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce zwróciło się do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z prośbą o pomoc w kwestii dotyczącej przedłużenia ważności wiz krajowych i jednocześnie braku możliwości poruszania się na tych wizach poza granicami Polski.


10 kwietnia

Rzeczpospolita (logistyka.rp.pl), Pomoc ominęła naszą branżę

https://logistyka.rp.pl/koronawirus/5747-pomoc-ominela-nasza-branze 

Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek ocenia Tarczę Antykryzysową.

Tarcza Antykryzysowa spełnia postulaty przewoźników?

Zrobiono sporo, ale nie dla naszej branży. Postulaty przewoźników nie są uwzględnione, a banki komercyjne odmawiają udzielania kredytów, bo branża jest zagrożona ryzykiem upadłości. Premier apelował o podtrzymanie usług transportowych, więc przewoźnicy odpowiedzieli na apel. Rząd jednak nie zapewnił im kredytów obrotowych i stąd kłopoty. Postulat przygotowania oferty kredytów obrotowych pozostał niezrealizowany, podobnie jak uwolnienie zablokowanych środków na kontach VAT.
*


wnp.pl, Koronawirus. Międzynarodowi przewoźnicy drogowi chcą rozmowy z premierem

https://www.wnp.pl/logistyka/koronawirus-miedzynarodowi-przewoznicy-drogowi-chca-rozmowy-z-premierem,386134.html


Podchodzimy ze zrozumieniem do wysiłków rządu, ale nie rozumiemy, dlaczego nie ma oferty dla naszej branży. Jutro skończą się nam dobre chęci, pieniądze, przestaniemy jeździć. Może wtedy Orlen zacznie tankować nasze auta na zeszyt? - pyta retorycznie Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.
*


8 kwietnia

 

truck.pl, Granica turecka została otwarta dla polskich kierowców
 
 
Granica turecka została otwarta dla polskich kierowców ciężarówek. Kierowcy poddawani są badaniu temperatury ciała. Jeżeli w tranzycie przez takie kraje jak: Bułgaria, Serbia, Rumunia, Grecja spędzili wymaganą przez władze tureckie 14-dniową kwarantannę, mogą przekroczyć granicę – poinformowało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.
*
 
cargonews.pl, Nadal nie zniesiono świątecznych ograniczeń w ruchu ciężarówek. To absurd!
 
 
W czasie epidemii ograniczenia ruchu dla samochodów ciężarowych w dni świąteczne powinny być zniesione – przekonuje prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek. Wystosował w tej sprawie pismo do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.
*
 
naosi.pl, ZMPD walczy z upadkiem przewozu towarowego
 
 
Pandemia koronawirusa spowodowała znaczącą ilość strat, co doprowadza przedsiębiorstwa do zejścia na dno.
W celu zatrzymania tej lawiny bankructw, niezbędna będzie ingerencja rządu w sprawę. ZMPD jako największa organizacja skupiająca polskich międzynarodowych przewoźników drogowych, stanęła po ich stronie stając do walki o przetrwanie.
*


tusochaczew.pl, Firmy transportowe razem dla szpitala i sanepidu w Sochaczewie

https://tusochaczew.pl/pl/11_wiadomosci/52863_firmy-transportowe-razem-dla-szpitala-i-sanepidu-w-sochaczewie.html#

Sochaczewski szpital i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sochaczewie firmy transportowe pragną wesprzeć finansowo.  Inicjatorem akcji jest prezes Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych Mazowsza Artur Kamiński. Pomysł o zorganizowaniu na terenie powiatu sochaczewskiego zbiórki pieniędzy dla szpitala i sanepidu został omówiony na wideokonferencji  przez członków ogólnopolskiej organizacji Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników drogowych w Polsce. Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem prezesa ZMPD Jana Buczka.
*

goniec.com, Branża transportowa nie skorzysta na tarczy antykryzysowej

https://goniec.com/wiadomosci/polska/34842-branza-transportowa-nie-skorzysta-na-tarczy-antykryzysowej 

Transport międzynarodowy jest kluczowy dla zapewnienia działalności funkcjonowania gospodarki, a polscy przewoźnicy są potentatem z około 25-proc. udziałem w całym europejskim rynku. Jak podkreśla prezes ZMPD, branża ma ogromne obroty, ale ze względu na dużą konkurencyjność rynku działa na symbolicznych, niskich marżach. Od początku kryzysu związanego z pandemią koronawirusa przewoźnicy kontynuowali działalność, podtrzymując wymianę gospodarczą, ale większości z nich skończyły się już środki na bieżącą działalność, bo na samo zatankowanie i wysłanie w trasę pojedynczej ciężarówki trzeba wydać ok. 5 tys. zł. Bez rządowej kroplówki i zastrzyku finansowania branżę transportową, która zatrudnia ponad 0,5 mln pracowników, czeka fala upadłośc
i.


6 kwietnia


Pandemic spells dark times for Polish truckers 
Pandemia zapowiada mroczne czasy dla polskich kierowców ciężarówek


AFP - materiał źródłowy
Publikacja: yahoo.com

[Oryg. - fragm.]
Only a few weeks ago, Polish truckers were kings of the road in Europe. Now, they are in despair. If the coronavirus crisis drags on, Poland's road transport industry will be done for.
Polish truckers account for nearly 30 percent of the European market and the association includes 4,000 firms with around 400,000 drivers.
"About half of our trucks are parked up. That's backed up by the electronic highway toll counters" -  Jan Buczek said.
Making matters worse, the so-called "anti-crisis shield" deployed by Poland's government to support economic activity "left out truckers."
What we need is money. For the authorities to return our value added tax and give us cheap credit guaranteed by the government-owned BGK bank - Buczek said.

[Tłum. - fragm.]
Jeszcze kilka tygodni temu polscy kierowcy ciężarówek byli królami drogi w Europie. Teraz są zrozpaczeni. Jeśli kryzys koronawirusa będzie się przedłużał, polska branża transportu drogowego będzie gotowa.
Polscy kierowcy ciężarówek stanowią prawie 30 procent rynku europejskiego, a Zrzeszenie (ZMPD - przyp. tłum.) obejmuje 4000 firm z około 400 000 kierowców.
„Około połowa naszych ciężarówek stoi bezczynnie. To potwierdzają elektroniczne liczniki opłat drogowych” - powiedział Jan Buczek.
Co gorsza, tak zwana „tarcza antykryzysowa”, wprowadzona przez polski rząd w celu wspierania działalności gospodarczej, „pominęła kierowców ciężarówek”.
Potrzebujemy pieniędzy. Aby władze zwracały nasz podatek od wartości dodanej i udzielały nam taniego kredytu gwarantowanego przez rządowy bank BGK - powiedział Buczek.

Wybrane publikacje:

macaubusiness.com
zamanalwsl.net 
jobadvisor.link
urdupoint.com
france24.com
breitbart.com
lessentiel.lu
newstrotteur.fr
RFI
auto.com
barrons.com
eastautonews.com
 

5 kwietnia


logistyka.rp.pl, Turcja wpuszcza polskich kierowców

https://logistyka.rp.pl/koronawirus/5687-turcja-wpuszcza-polskich-kierowcow?utm_source=moto&utm_medium=red_poleca

Funkcjonariusze badają temperaturę ciała prowadzących. Mogą oni wjechać do Turcji pod warunkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych informuje, że czas jej odbycia liczy się także w: Bułgarii, Serbii, Rumunii, Grecji.
*

wprost.pl, Tarcza antykryzysowa nie pomoże branży transportowej

https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10312032/tarcza-antykryzysowa-nie-pomoze-branzy-transportowej.html

Branża transportowa znalazła się w tragicznej sytuacji, przewoźnicy stoją pod ścianą – mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Jak podkreśla, przedsiębiorcy bardzo liczyli na rozwiązania zawarte w rządowej tarczy antykryzysowej, ale ta praktycznie nie objęła branży transportowej. Bez rządowej kroplówki i zastrzyku finansowania czeka ją fala upadłości. Część właścicieli firm działających w branży, która zatrudnia ponad 0,5 mln pracowników, już rozpoczęła zwolnienia

Ta sama treść:
https://regionfan.pl/transport-czeka-fala-bankructw/
https://www.codziennypoznan.pl/artykul/2020-04-04/branza-transportowa-nie-skorzysta-na-tarczy-antykryzysowej-bez-realnej-pomocy-przewoznikow-czeka-fala-upadlosci
https://www.gospodarkamorska.pl/Porty,Transport/branza-transportowa-nie-skorzysta-na-tarczy-antykryzysowej-bez-realnej-pomocy-przewoznikow-czeka-fala-upadlosci.html 
Sieć twojemiasto.pl

 

3 kwietnia


POLITICO Pro Morning (oryg. - fragment)

Turkish Trucker restrictions in the spotlight: Polish road carrier group ZMPD this week sent a plea for Comission President Ursula von der Leyen to roll out “immediate diplomatic measures” to convince Turkey to ease up entry restrictions for truckers, and turn to “retaliation” measures if that doesn’t work. 

“Some of the drivers have been blocked at the border in terrible living conditions, what constitutes a serious threat to their health”, ZMPD said in its letter.

POLITICO Pro Morning (tłum. - fragment)

Tureckie ograniczenia dla kierowców ciężarówek w centrum uwagi: polska grupa przewoźników drogowych ZMPD wysłała w tym tygodniu apel do przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen o wprowadzenie „natychmiastowych środków dyplomatycznych” w celu przekonania Turcji do złagodzenia ograniczeń wjazdu dla kierowców ciężarówek i sięgnięcie po środki „odwetowe”, jeśli to nie zadziała.

„Niektórzy kierowcy zostali zablokowani na granicy w strasznych warunkach, co stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia” – napisało ZMPD w piśmie. 
*

biznes.newseria.pl, Branża transportowa nie skorzysta na tarczy antykryzysowej

https://biznes.newseria.pl/news/branza-transportowa-nie,p1462415073

– Tarcza antykryzysowa, która miała pomóc gospodarce, na dobrą sprawę jest tylko populistycznym instrumentem rządzących i w niewielkim stopniu przysłuży się przedsiębiorcom, a już na pewno nie pomoże transportowi międzynarodowemu. Prosiliśmy zarówno posłów, jak i senatorów o wprowadzenie zmian, ale one zostały zdeptane w ostatecznej rozgrywce sejmowej, co jest obrzydliwym gestem wobec właścicieli firm, którzy liczą dziś każdą złotówkę. Wszyscy mamy świadomość, że utrzymanie naszych firm to już nie tylko problem przedsiębiorców, ale to problem całej gospodarki – mówi agencji Newseria Biznes Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Ta sama treść:
https://ceo.com.pl/branza-transportowa-nie-skorzysta-na-tarczy-antykryzysowej-bez-realnej-pomocy-przewoznikow-czeka-fala-upadlosci-28335
*

trans.info, Jak się chronić podczas pandemii

https://trans.info/pl/jak-sie-chronic-podczas-pandemii-lista-zadan-dla-przedsiebiorcow-179592

Sytuacja w Europie zmienia się z dnia na dzień, dlatego organizowanie transportu w ostatnim czasie jest trudniejsze niż zwykle. Dlatego Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce przygotowało listę kontrolną, która ma ułatwić pracę. Zawiera niezbędne czynności do wykonania przed przyjęciem zlecenia transportowego i podczas wykonywania przewozów.
*

trans.info, Apel do przewoźników. Potrzebne cysterny do wożenia tlenu medycznego

https://trans.info/pl/apel-do-przewoznikow-potrzebne-cysterny-do-wozenia-tlenu-medycznego-179733

Na prośbę Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka ZMPD kieruje apel do przewoźników posiadających cysterny przystosowane do przewozu tlenu medycznego. Są w tej chwili bardzo potrzebni.
*

tsl-biznes.pl, ZMPD APELUJE I PYTA: CO Z  KIEROWCAMI, KTÓRZY UTKNĘLI NA GRANICY BUŁGARSKO-TURECKIEJ?

https://www.tsl-biznes.pl/newsy/zmpd-apeluje-i-pyta-co-z-kierowcami-ktorzy-utkneli-na-granicy-bulgarsko-tureckiej/

ZMPD prosi o pomoc i  apeluje do dziennikarzy z państw Unii Europejskiej o zainteresowanie się losem setek, jeśli nie tysięcy kierowców oczekujących na decyzje władz tureckich, które być może nigdy nie nastąpią.
*

truck.pl, Utknęli na granicy bułgarsko-tureckiej

https://www.truck.pl/pl/article/1314/utkn%c4%99li-na-granicy-bu%c5%82garsko-tureckiej-apel-o-zainteresowanie-si%c4%99-losem-kierowc%c3%b3w%2c8

Warunki, w których przebywają kierowcy uwięzieni w kabinach swoich pojazdów urągają podstawowym standardom sanitarnym i socjalnym. Naruszają fundamentalne prawa człowieka, jego godność, bezpieczeństwo zdrowotne oraz prawo do pracy i wypoczynku w godziwych warunkach – alarmuje ZMPD.
*

logistyka.rp.pl, Turcja wypowiedziała wojnę transportową

https://logistyka.rp.pl/koronawirus/5673-turcja-wypowiedziala-wojne-transportowa

Przewoźnicy szacują, że ciężarówek na tej trasie są tysiące rocznie. – Trudno to stwierdzić, bo przewozy dwustronne nie są objęte zezwoleniami. Polska otrzymuje 10 tys. zezwoleń na tranzyt oraz 4 tys. zezwoleń na wjazd na pusto i na kraje trzecie, a resztę potrzeb uzupełnia się zezwoleniami EKMT – wyjaśnia Tadeusz Wilk ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Podkreśla, że zezwolenia EKMT nie pozwalają na wykonywanie wszystkich operacji, np. nie pozwala na przewóz ładunków z Turcji do kraju trzeciego, np. do Iranu lub na Bliski Wschód.
*

truck.pl, Transport zaciąga hamulec

https://www.truck.pl/pl/article/1314/transport-zaci%c4%85ga-hamulec-zad%c5%82u%c5%bcenie-bran%c5%bcy-rozp%c4%99dza-si%c4%99%2c10

Jeszcze gorzej jest w transporcie transgranicznym. Tam, według Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, co czwarta firma transportowa odczuła już spadek obrotów aż o 40%. Kierowcy pracują w ekstremalnie trudnych warunkach: coraz częściej odmawiają wyjazdów, a ci co wyjeżdżają, kilkadziesiąt godzin spędzają na przejściach z Czechami, Niemcami czy Austrią.
*

wnp.pl, KE: jesteśmy w kontakcie z władzami Turcji ws. przewoźników, którzy utknęli na granicy

https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ke-jestesmy-w-kontakcie-z-wladzami-turcji-ws-przewoznikow-ktorzy-utkneli-na-granicy,384684.html

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce (ZMPD) podało, że od 10 dni Turcja nie pozwala wjeżdżać na swoje terytorium ciężarówkom z 66 państw, w tym Polski. Zdezorientowani kierowcy utknęli w gigantycznych kolejkach przed przejściami, z nadzieją na zmianę dyskryminujących decyzji. Kolejka na bułgarsko-tureckim przejściu granicznym sięga 50 kilometrów.
*

naosi.pl,  Apel prezesa ZMPD:  Potrzebne cysterny do przewozu tlenu medycznego

http://naosi.pl/apel-prezesa-zmpd-potrzebne-cysterny-do-przewozu-tlenu-medycznego/

Prezes ZMPD Jan Buczek wydał oświadczenie z prośbą o informacje ilości posiadanych cystern przystosowanych do przewożenia tlenu medycznego.
 

2 kwietnia


etransport.pl, Przewoźnicy! Potrzebne cysterny do przewozu tlenu medycznego

https://etransport.pl/wiadomosc,60507,przewoznicy_potrzebne_cysterny_do_przewozu_tlenu_medycznego.html

Prezes ZMPD Jan Buczek apeluje do przewoźników.
Na prośbę Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka zwracam się do Państwa z gorącą prośbą o pilną informację dotyczącą posiadanej przez Państwa liczby cystern przystosowanych do przewozu tlenu medycznego
*

etransport.pl, Apelujemy o pomoc kierowcom, którzy utknęli na bułgarsko-tureckiej

https://etransport.pl/wiadomosc,60509,apelujemy_o_pomoc_kierowcom_ktorzy_utkneli_na_granicy_bulgarsko_tureckiej.html 

Prosimy o pomoc. Apelujemy do dziennikarzy z państw Unii Europejskiej o zainteresowanie się losem stek jeśli nie tysięcy kierowców oczekujących na decyzje władz tureckich, które być może nigdy nie nastąpią. Ci ludzie wykonując niezwykle ważną pracę, gwarantującą ciągłość łańcuchów dostaw w trudnych czasach pandemii, zasługują na szacunek lub co najmniej uwagę. Oni nie mogą podporządkować się  wszechobecnemu obecnie hasłu: „pozostań w domu”. Oni muszą pracować, żeby w domach mogli pozostawać inni. 
Wcześniej o interwencję o zainteresowanie problemem oraz interwencję poprosiliśmy administrację polską oraz Unii Europejskiej. Nie przyniosło to żadnych oczekiwanych efektów.


1 kwietnia

logistyka.rp.pl, Turcja pozostanie zamknięta dla polskich ciężarówek

https://www.rp.pl/logistykarppl/304019952-Turcja-pozostanie-zamknieta-dla-polskich-ciezarowek.html

MSZ poinformowało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, że minister Jacek Czaputowicz w rozmowie z ministrem M. Çavuşoglu bezskutecznie domagał się zniesienia zakazu wjazdu do Turcji dla polskich kierowców ciężarówek
*


cargonews.pl, Jak się chronić w czasie pandemii? Lista kontrolna dla przewoźnika i kierowcy


https://www.cargonews.pl/jak-sie-chronic-w-czasie-pandemii-lista-kontrolna-dla-przewoznika-i-kierowcy/


ZMPD przygotowało kompleksową i bardzo dokładną listę kontrolną, która może okazać się prawdziwym wsparciem zarówno dla przewoźników, jak i kierowców.
 

30 marca


trans.info, Tarcza antykryzysowa zawiodła branżę transportową. “Jakby nam ktoś napluł prosto w twarz”

https://trans.info/pl/tarcza-antykryzysowa-zawiodla-branze-tsl-ostro-krytykuje-179237

ZMPD nie ukrywa zawodu kształtem Tarczy.

Właściwie nie wydarzyło się nic, co mogłoby nas satysfakcjonować. Składaliśmy wiele propozycji, ostrzeżeń, rząd zignorował wszystkie – stwierdził podczas dzisiejszej konferencji prasowej Jan Buczek, prezes ZMPD.

Alarmował przy tym, że bez realnej pomocy dostawy realizowane przez transport drogowy mogą “stać się nierytmiczne”, a samej branży grozi fala bankructw.
*

logistyka.rp.pl, Branża transportowa krytykuje Tarczę

https://logistyka.rp.pl/koronawirus/5639-branza-transportowa-domaga-sie-pomocy?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect

Organizacje przewoźników przyznają, że pakiet pomocowy jest niezbędny, ale jest on daleko niewystarczający. Dlatego Projekt Tarczy został przez nie skrytykowany. Z 14 postulatów Forum Transportu Drogowego w Sejmie nie został zrealizowany ani jeden. Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek podkreśla, że branża nie chce dostać tych pieniędzy, chodzi o kredyt.

Ta sama treść w:
https://www.rp.pl/logistykarppl/303309922-Branza-transportowa-domaga-sie-pomocy.html
*

cargonews.pl, Tarcza Antykryzysowa do poprawki! “Inaczej transport stanie, a wraz z nim cała nasza gospodarka”

https://www.cargonews.pl/tarcza-antykryzysowa-do-poprawki-inaczej-transport-stanie-a-wraz-z-nim-cala-nasza-gospodarka/

Pakiet antykryzysowy miał z swoim założeniu zapewnić zachowanie miejsc pracy, a stał się zapalnikiem do rozpoczęcia uruchamiania zwolnień – powiedział prezes ZMPD Jan Buczek podczas briefingu przed poniedziałkowym posiedzeniem Senatu ws. uchwalonej w piątek przez Sejm Tarczy Antykryzysowej.
 

29 marca

 

logistyka.rp.pl, Transport na południe z utrudnieniami

https://logistyka.rp.pl/koronawirus/5615-transport-na-poludnie-z-utrudnieniami

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych domaga się od polskiego rządu wprowadzenia natychmiastowego zakazu wjazdu dla tureckich ciężarówek.
*

infobus.pl, Firmy przewozowe są na granicy upadku

http://infobus.pl/firmy-przewozowe-sa-na-granicy-upadku_more_122569.html

W transporcie transgranicznym, według Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, co czwarta firma transportowa odczuła spadek obrotów o 40 proc.
 

28 marca


logistyka.rp.pl, Turcja nie wpuszcza zagranicznych ciężarówek

logistyka.rp.pl/transport-na-poludnie-z-utrudnieniami

Władze Turcji nie wpuszczają kierowców z 55 państw, w tym z Polski i z Ukrainy. Przedsiębiorcy przewozowi obawiają się, że w te sposób tureckie firmy przejmą rynek przewozowy. Dlatego Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce domaga się od polskiego rządu wprowadzenia natychmiastowego zakazu wjazdu dla tureckich ciężarówek.
*

logistyka.rp.pl, Ruch ciężarówek zmalał o jedną piątą

logistyka.rp.pl/ruch-ciezarowek-zmalal-o-jedna-piata

Na polskich drogach o ponad 20 proc. spadł ruch samochodów ciężarowych.Przewoźnicy spodziewają się że w ostatnim tygodniu marca spadek przewozów przekroczy połowę normlanego stanu, co związane jest z zamknięciem dużej liczby fabryk. Przedsiębiorcy już zauważają nadpodaż kierowców, których w ubiegłym roku bardzo brakowało.
*

autoexpert.pl, Znaczny wzrost zadłużenia branży transportowej przez koronawirusa

https://www.autoexpert.pl/aktualnosci/Znaczny-wzrost-zadluzenia-branzy-transportowej-przez-koronawirusa,15019,1

Według ZMPD (Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych), co czwarta firma transportowa odczuła już spadek obrotów aż o 40%. Kierowcy pracują w ekstremalnie trudnych warunkach: coraz częściej odmawiają wyjazdów, a ci co wyjeżdżają, kilkadziesiąt godzin spędzają na przejściach z Czechami, Niemcami czy Austrią. Po stronie ukraińskiej tiry na wjazd do Polski czekają po 5 dni. To powoduje opóźnienia w dostawach, zmęczenie i wydłużenie czasu pracy.
*

Podobna treść również w:
https://etransport.pl/wiadomosc,60449,transport_zaciaga_hamulec_zadluzenie_branzy_powoli_sie_rozpedza.html
http://www.firma.egospodarka.pl/162797,Firmy-transportowe-obroty-nizsze-o-nawet-40-jest-swiatlo-w-tunelu,1,11,1.html


27 marca
 

TVN24Biś/ "To nie tarcza, tylko sito". Pracodawcy o rządowych propozycjach

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/tarcza-antykryzysowa-pracodawcy-rp-lewiatan-i-bcc-oceniaja-pakiet-projektow-ustaw,1010567.html

Pracodawcy RP nie są zadowoleni z pakietu antykryzysowego. Rząd poszedł w innym kierunku niż proponowali to przedsiębiorcy - czytamy w komunikacie. "To nie tarcza, tylko sito" - napisano. "Brakuje przede wszystkim zdecydowanych rozwiązań utrzymujących płynność finansową przedsiębiorstw (a jej brak grozi falą upadłości, likwidacją miejsc pracy i ograniczeniem wpływów do budżetu w wymiarze długofalowym)" - podkreślają Pracodawcy RP. Pracodawcy RP zaznaczają też, że zabrakło niezbędnych rozwiązań w otoczeniu biznesu, a "projektowane regulacje nadal są niewystarczające i nieczytelne".
*

polskieradio.pl, Transportowcy chcą większego wsparcia w ramach "tarczy antykryzysowej". Małym firmom grozi plajta.

https://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/2481938,Transportowcy-chca-wiekszego-wsparcia-w-ramach-tarczy-antykryzysowej-Malym-firmom-grozi-plajta  

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych chce większego wsparcia dla branży transportowej w ramach "tarczy antykryzysowej" rządu, która ma przeciwdziałać kryzysowi wywołanemu przez koronawirusa i pomóc przedsiębiorcom


26 marca


Raport TVN Turbo, 18:00 

https://zmpd.zmpd.pl/aktualnosc.php?akt_id=7113 
*

Politico/ Królowie szos w czasach koronawirusa i jedyni, których nie obowiązują granice – kierowcy tirów 


https://wiadomosci.onet.pl/politico/koronawirus-przez-pozamykane-granice-przejechac-moga-swobodnie-jedynie-kierowcy/kpbdf17

Próbując utrzymać niezbędne dostawy, kierowcy ciężarówek pędzą pustymi europejskimi szosami i zwalniać muszą tylko przed granicami. Mogą je przekraczać, co oznacza, że to zapewne ostatni wolni ludzie na kontynencie, jednak ten przywilej oznacza więcej pracy, całkowitą samotność w drodze i zamknięte toalety w zamkniętych przydrożnych restauracjach.
Miliony zwykłych mieszkańców Europy siedzą przymusowo zamknięci w domach, zaś autostrady i pozatykane niegdyś ulice w całej Unii są puste i wolne od ruchu. Przemykają po nich tylko tiry, utrzymujące w działaniu to, co pozostało jeszcze z gospodarki kontynentu.
*


biznes.interia.pl, Koronawirus w Polsce: Branża transportowa nie prosi o jałmużnę

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-koronawirus-w-polsce-branza-transportowa-nie-prosi-o-jalmuzn,nId,4403912 

Przedstawiony przez rząd pakiet rozwiązań ma złagodzić skutki kryzysu związanego z epidemią koronawirusa w Polsce. Dotyczy on również branży transportowej. Abyśmy mogli utrzymać swoje usługi przy dzisiejszych kłopotach i nawet półrocznych zatorach płatniczych, potrzebna nam jest gotówka i zdrowi kierowcy - mówi Interii Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. I wskazuje spełnienia jakich postulatów, domagają się transportowcy.
*


bankier.pl/ Długi branży transportowej wzrosły o niemal 100 mln zł w ciągu miesiąca

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dlugi-branzy-transportowej-wzrosly-o-niemal-100-mln-zl-w-ciagu-miesiaca-7848700.html 

Z kolei w transporcie transgranicznym, według Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, co czwarta firma transportowa odczuła spadek obrotów o 40 procent.
*

Podobna treść:
https://wgospodarce.pl/informacje/77149-transport-dlug-wzrosl-o-100-mln-zlotych
http://nettg.pl/news/165416/przewoznicy-jako-pierwsi-odczuli-skutki-epidemii-koronawirusa
https://www.ipolska24.pl/artykul/2020-03-26/w-ciagu-miesiaca-dlugi-branzy-transportowej-wzrosly-o-niemal-100-mln-zl
https://naszdziennik.pl/ekonomia-gospodarka/218258,pakiet-pomocowy-rozwiaze-problem.html 
*

25 marca


Polsat News, 18:00

Prezes ZMPD odkreślił prowadzone od miesiąca rozmowy Zrzeszenia z przedstawicielami Rady Ministrów. – Odnoszę jednak wrażenie, że co prawda słuchamy się, ale nie słyszymy – skomentował te rozmowy Jan Buczek.
*

theworldnews.net, Pakiet Mobilności nieznacznie opóźniony przez pandemię

https://theworldnews.net/pl-news/pakiet-mobilnosci-nieznacznie-opozniony-przez-pandemie

Rada nie przyjęła 24 marca projektu Pakietu Mobilności. Wynika to tylko z kwestii czysto proceduralnych - informuje stała przedstawicielka Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych przy UE Margareta Przybyła. Priorytet maj wszelkie regulacje dotyczące koronawirusa. 
*

Podobne informacje w:
https://logistyka.rp.pl/prawo/5579-pakiet-mobilnosci-nieznacznie-opozniony-przez-pandemie?utm_source=cyfrowa&utm_medium=red_poleca 
*

polskieradio.pl, Koronawirus a spór o tzw. pakiet mobilności. Polscy przewoźnicy piszą do Komisji Europejskiej

https://www.polskieradio.pl/5/1223/Artykul/2480532,Koronawirus-a-spor-o-tzw-pakiet-mobilnosci-Polscy-przewoznicy-pisza-do-Komisji-Europejskiej

Polscy przewoźnicy piszą do Komisji Europejskiej z prośbą o interwencję w związku z koronawirusem. Chodzi o uwzględnienie negatywnych skutków pandemii w pracach nad pakietem drogowym, zaostrzającym zasady w transporcie międzynarodowym. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list, który Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wysłało do unijnej komisarz do spraw transportu Adina Valean.

"Komisja Europejska nie może pozwolić na przyjęcie pakietu mobilności w kształcie, który dodatkowo osłabiałby sektor" - napisał w liście do unijnej komisarz prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek. Zaapelował, by Komisja wzięła to pod uwagę, kiedy będzie przygotowywać analizę skutków pakietu.

Ta sama treść:
https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2480532,Koronawirus-a-spor-o-tzw-pakiet-mobilnosci-Polscy-przewoznicy-pisza-do-Komisji-Europejskiej
*

trucks.com.pl, ZMPD: Tarcza nie wystarcza!

https://www.trucks.com.pl/2020/03/25/zmpd-tarcza-nie-wystarcza/

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce organizuje ogólnopolską kampanię informacyjną. W poczuciu odpowiedzialności i troski o Polaków i całe państwo największa organizacja polskich transportowców mówi: TARCZA NIE WYSTARCZA.
*

logistyka.rp.pl, Transport w zatorach, tym razem płatniczych

https://logistyka.rp.pl/koronawirus/5561-transport-w-zatorach-tym-razem-platniczych

Na problem zatorów płatniczych zwraca także Euzebiusz Gawrysiuk ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. – Pojawiają się kłopoty z płatnościami i egzekwowaniem należności. Każdy z nas czeka na pieniądze – dodaje Gawrysiuk.
*

cargonews.pl, Tarcza nie wystarcza! Przyłącz się do akcji ZMPD i wyraź swój sprzeciw

https://www.cargonews.pl/tarcza-nie-wystarcza-przylacz-sie-do-akcji-zmpd-i-wyraz-swoj-sprzeciw/

ZMPD organizuje ogólnopolską kampanię informacyjną TARCZA NIE WYSTARCZA. – Prosimy wszystkich polskich przewoźników o przyłączenie się do naszych działań poprzez umieszczenie na pojazdach plakatu naszej wspólnej akcji – apeluje zrzeszenie. Plakat gotowy do wydruku można znaleźć na stronie zmpd.pl.
*

"Tarcza nie wystarcza" również m.in. w:
https://blogtransportowy.pl/tarcza-nie-wystarcza/
https://etransport.pl/wiadomosc,60433,tarcza_nie_wystarcza.html 
*

wnp.pl, ZMPD, PAP/ Tarcza antykryzysowa niewystarczająca dla transportu drogowego

https://www.wnp.pl/finanse/zmpd-tarcza-antykryzysowa-niewystarczajaca-dla-transportu-drogowego,381896.html

Przygotowana przez rząd tzw. tarcza antykryzysowa omija problemy transportu drogowego - wskazało we wtorek Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Transportowcy nie wykluczają protestów.

Według ZMPD w skali problemu propozycje wsparcia są dla tej branży zdecydowanie niewystarczające. "Nie dają one szans na przetrwanie przez nasze firmy epidemii i nie gwarantują ciągłości dostaw towarów niezbędnych do funkcjonowania ludzi oraz państwa" - czytamy w komunikacie Zrzeszenia.
*

transport-manager.pl, KORONAWIRUS: Apel przewoźników do rządu o wsparcie

http://www.transport-manager.pl/2020/03/24/koronawirus-apel-przewoznikow-do-rzadu-o-wsparcie/

– Dramatycznie spada wolumen przewozów międzynarodowych – jeszcze dwa tygodnie temu był o 30 proc. mniejszy niż w połowie lutego, teraz skurczył się o 50 proc. Jeśli chcemy powstrzymać problemy z zaopatrzeniem hurtowni w kraju i dalszym porwaniu międzynarodowych łańcuchów kooperacyjnych przemysłu, to wobec naszej branży trzeba przyjąć natychmiast środki zaradcze, szczególnie w sferze gospodarczej – powiedział na łamach portaluWNP.PL Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.
*

portalspożywczy.pl, Przewoźnicy, PAP/ Tarcza antykryzysowa omija problemy transportu drogowego

https://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/przewoznicy-tarcza-antykryzysowa-omija-problemy-transportu-drogowego,182713.html

Przygotowana przez rząd tzw. tarcza antykryzysowa omija problemy transportu drogowego – wskazało we wtorek Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Transportowcy nie wykluczają protestów.

Komunikat PAP podają też m.in.:
serwisekonomiczny.pl
GospodarkaMorska.pl
rachunkowoscdlaciebie.pl
Portal samorządowy.pl

https://blogtransportowy.pl/tarcza-nie-wystarcza/


24 marca

wnp.pl/ Grozi nam załamanie - przewoźnicy apelują o natychmiastowe wsparcie

https://www.wnp.pl/logistyka/grozi-nam-zalamanie-przewoznicy-apeluja-o-natychmiastowe-wsparcie,381376.html

- Jeśli chcemy powstrzymać problemy z zaopatrzeniem hurtowni w kraju i dalsze porwanie międzynarodowych łańcuchów kooperacyjnych przemysłu, to wobec naszej branży trzeba przyjąć natychmiast środki zaradcze, szczególnie w sferze gospodarczej – powiedział wnp.pl Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.
(…) ZMPD generalnie pozytywnie odebrało rządowe propozycje ujęte w tzw. pakiecie pomocy dla biznesu (tarczy dla biznesu), ale... - Odbiegają one jednak dalece od oczekiwań przedsiębiorców z naszej branży - począwszy od tego, że proponuje się system biurokratycznego wypełniania wniosków (na co nie mamy czasu) oraz ofertę skromnych gwarancji i wakacji kredytowych – podkreślił w rozmowie z WNP.PL Jan Buczek. – To inny sposób działania niż przyjęty w wielu krajach zachodnich, gdzie państwo natychmiast uruchomiło pomoc, by ochronić gospodarkę przed skutkami zapaści, szczególnie w tak wrażliwej branży, jak transport międzynarodowy.
*

4Trucks.pl, ZMPD z gotowym pakietem zmian

https://4trucks.pl/aktualnosci/14794/srodowisko-transportowcow-niezadowolone-z-dzialan-rzadu-zmpd-z-gotowym-pakietem-zmian

 - Przejęcie przez państwo płacy minimalnej kierowców zawodowych, zwrot podatku VAT, kredyty obrotowe oraz abolicja podatkowa i zawieszenie na co najmniej pół roku wszelkich danin na rzecz państwa to podstawowe żądania branży, bez realizacji których w najbliższej przyszłości międzynarodowy transport drogowy przestanie spełniać funkcję, do której został powołany - mówi prezes ZMPD Jan Buczek. Podkreślił fakt, że rządzący przygotowując pakiet nie konsultowali się z potencjalnymi odbiorcami przepisów, co tylko pokazuje stosunek władzy do biznesu.
(…) Przewodniczący Rady ZMPD Piotr Kopczyński zaapelował o przedłużenie obowiązywania ważności wiz kierowców co najmniej o pół roku, jeżeli nie do końca roku kalendarzowego. Zauważył też, że dzisiejsza dramatyczna sytuacja powinna być przestrogą dla Unii Europejskiej, forsującej bardzo niekorzystne rozwiązania dla transportu drogowego zawarte w Pakiecie Mobilności. – Dziś Niemcy narzekają na brak transportów realizowanych przez państwa z naszej części Europy. To samo będzie po wprowadzeniu Pakietu Mobilności - powiedział Piotr Kopczyński.
*


cargonews.pl, Pakiet antykryzysowy? Według ekspertów z branży transportowej to bubel, który nie pomoże przedsiębiorcom


https://www.cargonews.pl/pakiet-antykryzysowy-wedlug-ekspertow-z-branzy-transportowej-to-bubel-ktory-nie-pomoze-przedsiebiorcom/

– Przejęcie przez państwo płacy minimalnej kierowców zawodowych, zwrot podatku VAT, kredyty obrotowe oraz abolicja podatkowa i zawieszenie na co najmniej pół roku wszelkich danin na rzecz państwa to podstawowe żądania branży, bez realizacji których w najbliższej przyszłości międzynarodowy transport drogowy przestanie spełniać funkcję, do której został powołany – powiedział prezes ZMPD Jan Buczek.
*

trans.info.pl, Przewoźnicy krytycznie o Tarczy Antykryzysowej. Boją się upadłości i utraty pracowników z Ukrainy

https://trans.info/pl/tarcza-antykryzysowa-skrytykowana-przez-przewoznikow-178302

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce skrytykowało propozycje wsparcia przedsiębiorców, które mają się znaleźć w pakiecie zwanym Tarczą Antykryzysową. “Przekazaliśmy – jako branża transportowa – do rządu konkretny pakiet propozycji zebranych w szerokich konsultacjach z kilkuset firmami. Jeżeli proponowane przez nas rozwiązania zostały wykorzystane w tak okrojonej formie jak ogłoszono, najwyraźniej mamy do czynienia z bagatelizowaniem skali zagrożenia dla gospodarki, a przede wszystkim dla kilkudziesięciu tysięcy firm transportowych” – kwituje Jan Buczek, prezes ZMPD.
 

23 marca


Puls Biznesu/ Tarcza antykryzysowa nie chroni przewoźników

https://www.pb.pl/tarcza-antykryzysowa-nie-chroni-przewoznikow-986125 

Transportowcy nie zostawiają suchej nitki na rządowych propozycjach antykryzysowych.
(…) ZMPD przekazało rządowi konkretny pakiet propozycji zebranych w konsultacjach z kilkuset firmami.
- Jeżeli proponowane przez nas rozwiązania zostały wykorzystane w tak okrojonej formie, jak ogłoszono, najwyraźniej mamy do czynienia z bagatelizowaniem skali zagrożenia dla gospodarki, a przede wszystkim dla kilkudziesięciu tysięcy firm transportowych. Istnieje niebezpieczeństwo wielu bankructw. Nie da się ich uniknąć bez realnej pomocy rządowej — ostrzega Jan Buczek.
(…) - Zwolnienie nas z ZUS - na okres, w którym mamy trudności z pozyskaniem zleceń ze względu na bariery wywołane pandemią - mogłoby poprawić sytuację - mówi Marek Eron z Erontransu.
*

RMF24/ Apel szefowej KE ws. sytuacji na unijnych granicach. "To się musi skończyć"

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-apel-szefowej-ke-ws-sytuacji-na-unijnych-granicach-to-sie-mu,nId,4398288

Komisja Europejska wprowadziła dziś zalecenia, by przekraczanie granic wewnątrz Unii Europejskiej przez ciężarówki tzw. zielonym korytarzem nie przekraczało 15 minut. (…) Ursula von der Leyen ostrzegła, że jeżeli kraje UE nie odblokują podstawowych przejść granicznych, może zacząć brakować towarów na rynkach. Jej zdaniem, wprowadzone restrykcje, takie jak np. zakazy jazdy w weekendy lub w nocy - powinny zostać zawieszone. (…) O przywrócenie możliwości pracy cudzoziemców zwróciło się dzisiaj do polskiego rządu Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. "W branży międzynarodowego transportu drogowego jedną trzecią wszystkich zatrudnionych kierowców stanowią obywatele krajów spoza UE, głównie Ukrainy i Białorusi" - argumentują polscy przewoźnicy w swoich uwagach do tzw. tarczy antykryzysowej. Argument Komisji Europejskiej i ZMPD jest taki sam: ucierpią na tym konsumenci, bo zacznie brakować towarów.
*
TOK FM, serwis informacyjny, godz. 16:00 - zapis

Tarcza nie wystarcza - tak branża transportowa podsumowuje pakiet antykryzysowy proponowany przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Z ankiet przeprowadzonych przez ZMPD wśród firm transportowych wynika że 90 proc. z nich ocenia planowaną pomoc jako nieadekwatną. Przewoźnicy apelują o tymczasową abolicję podatkową, uruchomienie specjalnej linii kredytów obrotowych i objęcie kierowców szczególną ochroną. Inaczej - jak mówią - ciągłość dostaw towarów będzie zagrożona.

Według przewoźników odzyskanie podatków ze składek to za mało. Jeśli firmy transportowe mają dalej wozić towary i nie zalać rynku pracy zwolnionymi kierowcami, konieczne jest odgórne zawieszenie płatności podatku VAT, PIT i CIT oraz składek do ZUS.

Przewoźnicy chcą też m.in. zwrotu nadpłaconego VATu i uruchomienia specjalnych linii kredytowych.  - Nie od jutra tylko od już, żeby można wysłać nasze ciężarówki. Jeżeli my przestaniemy pracować, to przestanie pracować nasza gospodarka - mówi Jan Buczek. Szef zrzeszenia przewoźników apeluje też, aby objąć kierowców samochodów ciężarowych szczególną ochroną przed epidemią, bo - jego zdaniem - są dziś dobrem narodowym.

*
Truck Focus/ Tarcza antykryzysowa dziurawa jak sitko – w opinii transportowców

https://truckfocus.pl/nowosci/54003/tarcza-antykryzysowa-dziurawa-jak-sitko-w-opinii-transportowcow

– Cały ten projekt tarczy antykryzysowej omija naszą branżę szerokim łukiem. Chcemy za  pośrednictwem mediów zwrócić uwagę na to, że czujemy się po prostu oszukani. Od lutego prowadzimy dialog z premierem za pośrednictwem jego ministrów i najwyraźniej centrum nie zrozumiało naszych oczekiwań – podsumowuje Jan Buczek, prezes ZMPD.
 

*
Rzeczpospolita/ Firmy transportowe rozczarowane pomocą

https://logistyka.rp.pl/prawo/5527-firmy-transportowe-rozczarowane-pomoca

Przedsiębiorcy uważają, że przed bankructwem ochroni ich całkowite zwolnienie z ZUS i podatków do końca lipca, dostęp do pieniędzy zgromadzonych w urzędach skarbowych na kontach VAT, skrócenie terminów płatności za usługi transportowe. (…) korzystne byłoby odroczenie terminów płatności za leasingi. Firmy alarmują, że firmy leasingowe żądają dużych opłat za odroczenie płatności.

20 marca

TV Trwam/ Radio Maryja, Ruch na przejściach granicznych z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją odbywa się płynnie

https://www.radiomaryja.pl/informacje/ruch-na-przejsciach-granicznych-z-niemcami-litwa-czechami-i-slowacja-odbywa-sie-plynnie/ 

– Kroplówka w postaci natychmiastowego uruchomienia środków obrotowych, żeby firmy mogły realizować kolejne dostawy towarów, jest niezbędna. (…) Tych kierowców, których udaje nam się utrzymać na stanowiskach roboczych, musimy wynagradzać systematycznie – podkreśla prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek.

Wypowiedź Jana Buczka: 2:27 – 2:46

19 marca

Polsat News

- Za chwilę może się okazać, że branża mająca ratować polską gospodarkę nie będzie w stanie tego robić, za co winę ponoszą urzędnicy, nieudolnie zarządzający ruchem na granicy - powiedział w czwartek w Polsat News prezes ZMPD Jan Buczek.

Dziś potrzebujemy kroplówki i odciążenia naszych firm. Dlatego zwróciliśmy się do premiera z prośbą o spotkanie i zawieszenie płatności wobec Skarbu Państwa, bo te pieniądze są nam dziś potrzebne do wykonywania przewozów m.in. dla szpitali. Nie pojedziemy w trasę, jeśli nie będziemy w stanie wyposażyć kierowcy w pieniądze na paliwo czy środki niezbędne do obsługi ciężarówki.

*
logistyka.rp.pl, Nadal ciągną się kolejki na granicy z Niemcami

https://logistyka.rp.pl/transport/5486-nadal-ciagna-sie-kolejki-na-granicy-z-niemcami

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wystosowało do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego pismo z prośbą o zwiększenie obsady służb kontrolujących i rozszerzenie ich o inne służby.

*
logistyka.rp.pl, Topnieją graniczne kolejki

https://logistyka.rp.pl/transport/5481-topnieja-graniczne-kolejki

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych podkreśla, że Minister Zdrowia spełnił pierwszy postulat przedsiębiorców i 18 marca zniósł obowiązek wypełniania karty lokalizacyjnej w przypadku osób, które nie podlegają kwarantannie. Dotyczy to  kierowców wykonujących zawodowo transport towarowy i osobowy.

*
cargonews.pl, Przewoźnicy apelują o poprawienie sytuacji na przejściach granicznych. Sytuacja jest poważna

https://www.cargonews.pl/przewoznicy-apeluja-o-poprawienie-sytuacji-na-przejsciach-granicznych-sytuacja-jest-powazna/

Z uwagi na ryzyko paraliżu drogowego transportu rzeczy prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek zwołał wczoraj, 18 marca, w trybie pilnym wideokonferencję posiedzenia Forum Transportu Drogowego.

18 marca

next.gazeta.pl, Pandemia koronawirusa. MSWiA reaguje na korki i otwiera kolejne przejścia graniczne
 

https://next.gazeta.pl/next/7,173953,25799182,pandemia-koronawirusa-mswia-reaguje-na-korki-i-otwiera-kolejne.html

- Przewoźnicy zajmujący się międzynarodowym transportem drogowym wykonują bardzo ważną gospodarczo misję. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wielogodzinne oczekiwanie na przekroczenie granicy ma bardzo negatywny wpływ na płynność dostaw. Jeśli szybko nie udrożnimy tego i innych przejść, płynność ta będzie poważnie zachwiana. Bardzo pomogłaby zmiana procedur, bo teraz ruch samochodów ciężarowych miesza się z ruchem pasażerskim - apelował Jan Buczek.

*
Rzeczpospolita/ Zerwane łańcuchy dostaw


https://logistyka.rp.pl/transport/5465-zerwane-lancuchy-dostaw

- Pandemia wywołana koronawirusem wpływa w sposób oczywisty na całą naszą działalność: na łańcuchy dostaw, naszą produkcję, na sprzedaż, na naszych partnerów dystrybucyjnych i serwisowych - wyjaśnia prezes zarządu marki Volkswagen Samochody Dostawcze Thomas Sedran.
Podjęte działania dotyczą ok. 24 000 pracowników Marki Volkswagen Samochody Dostawcze w Niemczech i w Polsce. Wcześniej zamknięcie fabryk ogłosiły Fiat i PSA.
Podpoznański Solaris „dokłada starań, aby bez zakłóceń kontynuować działalność i zapewnić wsparcie serwisowe klientom”. - Staramy się utrzymać ciągłość produkcji - dodaje rzecznik firmy Mateusz Figaszewski, co jednak nie jest łatwe przy de facto zamkniętych granicach.
(…) Na wschodniej granicy nie ma kolejek wyjazdowych. Samochody w tranzycie zostały zablokowane na granicy zachodniej. Przewoźnicy nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem zleceniodawców. - Niektórzy klienci atakują nas, uważają, że powinniśmy byli przewidzieć sytuację - przyznaje rozczarowany prezes JAS-FBG.
(…) Na to zagrożenie zwraca uwagę także prezes ZMPD Jan Buczek. - Zbyt długie przebywanie na granicy może spowodować, że kierowcy z obawy o swoje zdrowie zaczną odmawiać pracy, a to prosta droga do ograniczenia lub wręcz przerwania dostaw towarów - ostrzega prezes ZMPD.

*

Puls Biznesu/ Przewoźnicy złapali infekcję

https://www.pb.pl/przewoznicy-zlapali-infekcje-985603

- Skutki epidemii odczuliśmy jako pierwsi. Z ankiety przeprowadzonej przez nasze zrzeszenie wynika, że co czwarta firma transportowa odczuła spadek obrotów aż o 40 proc. Przewoźnicy towarowi wykonujący usługi dla międzynarodowych koncernów tracą pracę. Z godziny na godzinę zmagamy się z nowymi utrudnieniami i nie sposób przewidzieć, co nas jeszcze czeka. Musimy pogodzić się z tym, czego doświadczamy, robiąc jednocześnie wszystko, co w naszej mocy, by znaleźć rozwiązania rekompensujące straty. Musimy przecież zabezpieczyć dostawę najbardziej pożądanych produktów, w tym artykułów spożywczych i sprzętu medycznego - mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników (ZMPD).

17 marca

logistyka.rp.pl, Granice zablokowane
 

https://www.rp.pl/Transport/303179867-Granice-zablokowane.html

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych zwróciło się do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o elastyczne podejście do kwestii kontroli czasu jazdy, a także odstąpienie na czas trwania epidemii koronawirusa od karania kierowców za odbiór regularnego tygodniowego odpoczynku w kabinie pojazdu. Przepisy zmuszają kierowców do korzystania z hoteli.

*

theworldnews.net, Przewoźnicy apelują: Zmieńcie procedury, udrożnijcie granice
 

https://theworldnews.net/pl-news/przewoznicy-apeluja-zmiencie-procedury-udroznijcie-granice

Kontrole graniczne prowadzone są bezpośrednio na granicy, bez zaplecza sanitarnego, auto po aucie. Nie ma nawet możliwości zwiększenia przepustowości zauważa prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewodników Drogowych Jan Buczek.

*

next.gazeta.pl, Długie kolejki na granicach. Szef Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych ostrzega
 

https://next.gazeta.pl/next/7,173953,25797172,dlugie-kolejki-na-granicach-szef-zrzeszenia-miedzynarodowych.html

- Wielogodzinne oczekiwanie na przekroczenie granicy ma bardzo negatywny wpływ na płynność dostaw. Jeśli szybko nie udrożnimy tego, płynność ta będzie poważnie zachwiana - ostrzega w rozmowie z next.gazeta.pl Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

*

logistyka.rp.pl, Apel przewoźników o udrożnienie granic
 

https://logistyka.rp.pl/transport/5435-apel-przewoznikow-o-udroznienie-granic

Kontrole graniczne prowadzone są bezpośrednio na granicy, bez zaplecza sanitarnego, auto po aucie. – Nie ma nawet możliwości zwiększenia przepustowości – zauważa prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek.
Wskazuje na przykład autokaru pełnego ludzi, który stał w kolejce 7 godzin. – Ledwo przejechał granicę, a kierowcy skończył się czas pracy. Dobrze, że po mojej interwencji Ministerstwo Infrastruktury wywalczyło zgodę na przepuszczanie kierowców ciężarówek i autobusów, którzy nie mają polskiej narodowości, ale pracują w polskich firmach. Ci sami ludzie, którzy zamiast ciężarówką przejeżdżają do Polski autem osobowym, trafiają na dwutygodniową kwarantannę – podkreśla prezes ZMPD.

16 marca

logistyka.rp.pl, Rwą się łańcuchy dostaw
 

https://logistyka.rp.pl/transport/5412-rwa-sie-lancuchy-dostaw 

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych zwróciło się do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o elastyczne podejście do kwestii kontroli czasu jazdy, a także odstąpienie na czas trwania epidemii koronawirusa od karania kierowców za odbiór regularnego tygodniowego odpoczynku w kabinie pojazdu. – Przepisy zmuszają kierowców do korzystania z hoteli – przypomina prezes ZMPD Jan Buczek.

14 marca

dziennikbaltycki.pl, Koronawirus zainfekował gospodarkę. Straty liczone w miliardach. Jest źle, a przyszłość trudna do przewidzenia
 

https://dziennikbaltycki.pl/koronawirus-zainfekowal-gospodarke-straty-liczone-w-miliardach-jest-zle-a-przyszlosc-trudna-do-przewidzenia/ar/c3-14857199

– Czekamy na kompleksową propozycję pomocy ze strony rządu, co ważne jest zwłaszcza dla najmniejszych podmiotów, których jest najwięcej. Ta pomoc powinna być udzielona szybko, zanim firmy zostaną zlikwidowane – mówił kilka dni temu Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

*

trucks.com.pl, ZMPD: Skutki pandemii koronawirusa w polskim transporcie drogowym
 

https://www.trucks.com.pl/2020/03/12/zmpd-koronawirus-atakuje-tez-transport-2/

Do popołudnia 12 marca 2020 r. blisko 1150 przedsiębiorców odpowiedziało na przygotowaną przez ZMPD ankietę dotyczącą wpływu koronawirusa na przewozy międzynarodowe. Odpowiedzi są jednoznaczne: epidemia zagraża egzystencji wielu z nich.

13 marca

logistyka.rp.pl, Blokady granic dla ciężarówek
 

https://logistyka.rp.pl/transport/5383-blokady-granic-dla-ciezarowek

Członek prezydium Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego IRU i prezes ZMPD Jan Buczek przypomina, że IRU zwróciła się do Komisji Europejskiej o ochronę kierowców i zapewnienie swobodnego przepływu dóbr i usług. – Zamknięcie granic dla transportu drogowego zrujnuje gospodarki państw. Musimy robić wszystko, aby transport nie zamarł – apeluje Buczek.

*

wgospodarce.pl, Pandemia koronawirusa torpeduje gospodarki
 

https://wgospodarce.pl/informacje/76563-pandemia-koronawirusa-torpeduje-gospodarki-przeglad

Jak powiedział w „PB” prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) Jan Buczek, w wyniku zagrożenia koronawirusem polski transport pasażerski na trasach międzynarodowych zmalał o 97 procent. Jak dodał, znaczne spadki odnotowano również w drogowym transporcie towarowym.

Buczek zaznaczył w wywiadzie w „PB”, że obecnie funkcjonują jedynie rejsowe połączenia autokarowe, które co prawda również odnotują ogromny spadek, ale przewoźnicy wykonują kursy wynikające z podpisanych wcześniej umów, nie mogąc zawiesić przewozów. Natomiast - jak wskazał - przewozy tak zwane okazjonalne „spadły do zera”.

*

rynekinfrastruktury.pl, Co czwarty przewoźnik notuje spadek przewozów o 30 proc. Spora część jeszcze wyższe
 

https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/co-czwarty-przewoznik-notuje-spadek-przewozow-o-30-proc-spora-czesc-jeszcze-wyzsze-70908.html

Wiadomo jak koronawirus wpłynął na branżę transportową. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych poinformowało o wstępnych wynikach ankiety przeprowadzonej wśród przewoźników. Spora część przedsiębiorców pracujących na rynku międzynarodowym notuje spadki przewozów przekraczające 50 proc. Są tacy, dla których obecna sytuacja oznacza całkowity zastój, ale to nie jedyny problemu.

*

wspolczesna.pl, Podlascy przedsiębiorcy o wpływie koronawirusa na gospodarkę
 

https://wspolczesna.pl/podlascy-przedsiebiorcy-o-wplywie-koronawirusa-na-gospodarke/ar/c3-14854171

Jak mówi Małgorzata Zdrodowska, szefowa Regionu Podlaskiego Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, branża transportowa ponosi coraz większe straty. Firmy transportowe nadal wożą towary, ale w związku z zagrożeniem koronowirusem, jest coraz trudniej. Także dlatego, że na granicach coraz dłuższe kolejki, spowolnione załadunki i rozładunki towarów.

12 marca

TVP 3 Bydgoszcz, Koronawirus: Przewoźnicy i transportowcy liczą straty i są pełni obaw
 

https://bydgoszcz.tvp.pl/47096622/konferencja-zrzeszenia-transportowcow

Z powodu koronawirusa o ponad 1/3 zmniejszyła się liczba realizowanych kursów - wynika z danych Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Mniej jest dostaw towarów, ucierpiała także branża przewozu osób. Skutki epidemii były głównym tematem spotkania przewoźników drogowych w Bydgoszczy. W spotkaniu wzięli udział członkowie sejmowej komisji infrastruktury.

Publikacje na ten sam temat również w:
https://theworldnews.net/pl-news/poslowie-obiecuja-przewoznikom-pomoc

https://www.rp.pl/LOGISTYKA-Transport/303129855-Przewoznicy-domagaja-sie-zwrotu-czesci-akcyzy.html

https://poranny.pl/podlascy-przedsiebiorcy-o-wplywie-koronawirusa-na-gospodarke/ar/c3-14854171

http://tygodnikbydgoski.pl/wydarzenia/przewoznicy-notuja-duze-straty-o-rozwiazaniach-rozmawiali-w-bydgoszczy-12-03-2020

http://www.radiopik.pl/5,84455,koronawirus-uderza-w-branze-transportowa-przewoz&s=1&si=1&sp=1

*

rynekinfrastruktury.pl, Na co mogą liczyć firmy dotknięte skutkami koronawirusa
 

https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/na-co-moga-liczyc-firmy-dotkniete-skutki-koronawirusa-70894.html#disqus_thread

Jednym z sektorów, który dotkliwie odczuwa skutki koronawirusa są firmy transportowe. O wsparcie dla nich zabiega m.in. Związek Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Organizacja prowadzi obecnie wśród przewoźników drogowych ankietę dotyczącą skutków, epidemii koronawirusa dla ich działalności. Dane z ankiety ZMPD chce wykorzystać jako podstawę do rozmów z rządem na temat wsparcia dla tego sektora.

*

logistyka.rp.pl, Hamują przewozy samochodowe
 

https://logistyka.rp.pl/transport/5356-hamuja-przewozy-samochodowe

Z prowadzonej na bieżąco przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych internetowej ankiety wynika, że w ostatnim tygodniu blisko połowa firm transportu drogowego notuje przychody zmniejszone o 20-30 proc. a co szóstej firmie przychody zmalały o 40 proc. Tylko w co jedenastej firmie nie zmalały obroty. Przedsiębiorcy zaznaczają, że taki spadek odnotowano na 10 marca 2020, a tendencja jest wzrastająca.

*

pomorska.pl, Epidemia konoronawirusa. Kierowcy i ich szefowie boją się przywieźć wirusa
 

https://pomorska.pl/epidemia-konoronawirusa-kierowcy-i-ich-szefowie-boja-sie-przywiezc-wirusa/ar/c4-14848761

Obrót w przewozie towarów spadł już o około 30 procent, osób aż o 97 - alarmuje Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. To efekty epidemii koronawirusa w Europie.

11 marca

logistyka.rp.pl, Unijna pomoc dla przedsiębiorców
 

https://logistyka.rp.pl/prawo/5342-unijna-pomoc-dla-przedsiebiorcow?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect

Stały przedstawiciel Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych przy UE informuje, że pomoc może trafić także do branży transportu drogowego, w tym przewoźników autokarowych.

*

innpoland.pl, Będzie gospodarcza specustawa. Tak rząd chce ratować firmy przed koronawirusem
 

https://innpoland.pl/158463,specustawa-gospodarcza-ws-koronawirusa-emilewicz-przedstawia-szczegoly 

– Przewozy autokarowe o charakterze turystycznym oraz biznesowym ustały niemal całkowicie. Szacowany na 10 mld złotych polski rynek autokarowy nie istnieje, zmniejszył się o 97 proc. i rok 2020 należy uznać za bezpowrotnie stracony – poinformował w liście do premiera Mateusza Morawieckiego Jan Buczek, prezes ZMPD.

*

innpoland.pl, Rynek zmniejszył się o 97 proc. Ta branża wykrwawia się przez koronawirusa
 

https://innpoland.pl/158443,branza-transportowa-przewozowa-w-ogromnym-kryzysie-z-powodu-koronawirusa

Koronawirus jeszcze nie rozpętał się w Polsce na dobre (…), a już skutecznie spędza sen z powiek polskich przewoźników. Branża ma się bardzo źle, co potwierdza list Związku Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) do głowy rządu.
– Przewozy autokarowe o charakterze turystycznym oraz biznesowym ustały niemal całkowicie. Szacowany na 10 mld złotych polski rynek autokarowy nie istnieje, zmniejszył się o 97 proc. i rok 2020 należy uznać za bezpowrotnie stracony – poinformował w liście do premiera Mateusza Morawieckiego Jan Buczek, prezes ZMPD.
Sytuacja w transporcie drogowym jest naprawdę dramatyczna. Jak zauważa Buczek, z powodu koronawirusa obroty polskich przedsiębiorców z branży zmalały do tej pory o całe 30 proc., co równa się stracie 4 mld złotych w zaledwie jednym miesiącu załamania wywołanego epidemią. Przewoźnikom odcięto źródło dochodów, a tym samym - możliwość opłacenia pensji pracowniczych, składek ZUS czy rat leasingów.

*

bydgoszcz.naszemiasto.pl, Dramatyczna sytuacja w transporcie. Kierowcy i ich szefowie boją się przywieźć koronawirusa
 

https://bydgoszcz.naszemiasto.pl/dramatyczna-sytuacja-w-transporcie-kierowcy-i-ich-szefowie/ar/c4-7593297

- Sytuacja jest dramatyczna. Najwięcej traci transport autokarowy, ale i ciężarowy notuje ogromne straty - komentuje Adam Jędrych, prezes Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych im. Dionizego Woźnego z siedzibą w Lipnikach k. Bydgoszczy. - Do Włoch, gdzie ogłoszono czerwony alert i cały kraj został objęty kwarantanną, nie wyjeżdżamy w ogóle. 

*

transportmanager.pl, Rząd chce pomóc branży transportowej
 

http://www.transport-manager.pl/2020/03/11/rzad-chce-pomoc-branzy-transportowej/

Już 6 marca z inicjatywy Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się zwołane w trybie pilnym spotkanie z przedstawicielami m.in. resortów finansów i rozwoju dotyczące coraz bardziej negatywnego wpływu koronawirusa na polską gospodarkę.

Propozycje ZMPD zawierają się w kilku punktach: umożliwienie otrzymania spłacanego przez 4-5 lat kredytu obrotowego przyznawanego na preferencyjnych zasadach, odroczenie lub zawieszenie płatności na rzecz ZUS oraz płatności składek z tytułu PIT 4.

– Nie chcemy żadnej jałmużny, kredyty spłacimy co do złotówki. Chcemy tylko przetrwać niezwykle niebezpieczny dla istnienia naszych przedsiębiorstw moment i oczekujemy odpowiednich działań od polskiego rządu, którego nigdy wcześniej nie prosiliśmy o jakąkolwiek pomoc – powiedzieli Jan Buczek i Rafał Jańczuk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych. – Maleje liczba frachtów. Dziś szacujemy, że obroty spadły o 30 proc. za kilka dni może być 40 proc. Kierowcy boją się o bezpieczeństwo swoje i swoich rodzin, z czym trudno polemizować.

Przygotujemy odpowiednią instrukcję dla nich i przewoźników dotyczącą odpowiednich zachowań, które mogą ograniczyć niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem.

10 marca

logistyka.rp.pl, Włochy odcięte od transportu
 

https://logistyka.rp.pl/transport/5335-wlochy-odciete-od-transportu?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect

– Epidemia może zdewastować branżę transportu drogowego – ostrzega prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek. Z ankiety ZMPD, na którą w kilka godzin odpowiedziało blisko czterystu przewoźników wynika, że tylko co dziesiąty przedsiębiorca nie odczuł zmniejszenia przewozów. Z pozostałych blisko połowa ocenia, że przychody zmalały o 20 lub 20-30 proc.

Epidemia najbardziej uderzyła w przewozy samochodami z plandekami. Dwie trzecie ankietowanych wskazuje na ten typ pojazdów. Przewozy chłodnicze jeszcze trzymają się dzięki zwiększonym zakupom żywności.

*

trucks.com.pl, ZMPD: Koronawirus atakuje też transport…
 

https://www.trucks.com.pl/2020/03/10/zmpd-koronawirus-atakuje-tez-transport/

Z inicjatywy prezesa ZMPD Jana Buczka 6 marca w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się zwołane w trybie pilnym spotkanie z przedstawicielami m.in. resortów finansów i rozwoju dotyczące coraz bardziej negatywnego wpływu koronawirusa na polską gospodarkę.

W ciągu zaledwie kilkunastu dni koronawirus wywołał katastrofę w najbardziej wrażliwej na jakiekolwiek zmiany gałęzi polskiej gospodarki – transporcie międzynarodowym, zarówno towarów jak i osób. Z szacunkowych siłą rzeczy informacji wynika, że obrót w przewozie towarów spadł już o ok. 30 proc., osób – aż o 97 proc. Dlatego też prezes ZMPD Jan Buczek wystosował prośbę o pilne spotkanie z decydentami w celu wypracowania i jak najszybszego wdrożenia środków zaradczych, które umożliwiłyby przetrwanie przedsiębiorstw w krytycznym dla nich momencie.

9 marca

money.pl, Kłopoty branży turystycznej. We wtorek ministerstwo rozwoju przedstawi propozycje pomocy
 

https://msp.money.pl/wiadomosci/klopoty-branzy-turystycznej-we-wtorek-ministerstwo-rozwoju-przedstawi-propozycje-pomocy-6487067249190529a.html

Efekty epidemii koronawirusa dotykają branży transportowej - przewozy autokarowe o charakterze turystycznym oraz biznesowym ustały niemal całkowicie, o czym pisaliśmy w money.pl. Liczba przejazdów autokarami spadła o 97 proc. Branża wystosowała dramatyczny apel do rządu. Twierdzi, że bez pomocy padną tysiące firm, a ich pracownicy zostaną bez pracy.

Jak się obawiają, to dopiero początek spadków. Sumując straty wszystkich gałęzi polskiego transportu drogowego, otrzymujemy w pierwszym miesiącu załamania wywołanego epidemią kwotę zbliżoną do 4 miliardów złotych - piszą przedstawiciele Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce wraz z Polskim Stowarzyszeniem Przewoźników Autokarowych.

*

slaskibiznes.pl, Przewoźnicy walczą o przetrwanie. Dla branży to klęska żywiołowa
 

https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,przewoznicy-walcza-o-przetrwanie-dla-branzy-to-kleska-zywiolowa,wia5-1-2726.html

- Zachodnie spedycje mają znikome oferty przewozu osób i towarów jeśli chodzi o Włochy, Austrię i Niemcy. Nie ma już możliwości wyjechania, bo wiadomo, że nie będzie zleceń i możliwości odbioru, a także dowozu – mówi Kornelia Lewandowska, przedsiębiorca, prezes Górnośląskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportowych.

Według szacunków Zrzeszenia Międzynarodowych Przewośników Drogowych w ciągu zaledwie kilkunastu dni koronawirus wywołał katastrofę w transporcie międzynarodowym, zarówno towarów jak i osób. Obrót w przewozie towarów spadł już o ok. 30 proc., osób – aż o 97 proc. Zdaniem szefowej stowarzyszenia konsekwencje dla branży mogą być opłakane, zwłaszcza, że o epidemii koronawirusa mówi się w perspektywie miesięcy.

*

biznes.interia.pl, Koronawirus: Potężne straty branży transportowej
 

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-koronawirus-potezne-straty-branzy-transportowej,nId,4371672

- Nasza branża jest branżą, która jako pierwsza daje sygnały o nieprawidłowościach, zachwianiu rynku, czy gospodarki. Kiedy my mamy zamówienia, to oznacza, że gospodarka się kreci. Jeżeli zamówienia gwałtownie spadają, to znaczy, że gospodarka też spada - mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.
Jak wyjaśnia Interii Jan Buczek, koronawirus spowodował, że przerwane zostały niektóre łańcuchy dostaw z dalekiej Azji. Co prawda jeżdżą pociągi z kontenerami z zachodniej części Chin - ale jest ich mniej, natomiast statki czekają na towar, a ten się produkuje, albo się nie produkuje. Strefy objęte koronawirusem, na przykład Włochy czy Francja, są bardzo trudne dla przewoźników. - To wyzwanie dlatego, że nasi kierowcy odmawiają wykonywania przewozów. Są takie sytuacje, że żony nie wpuszczają do domu kierowców, którzy wracają z trasy.

- Zwróciliśmy się do premiera z pisemną prośbą o uruchomienie działań pomocowych, bo żadna inna branża nie jest tak kosztowna jak nasza. Stworzenie jednego miejsca pracy to minimum pół miliona złotych. Nie mamy swojego taboru. Jest on finansowy przy pomocy leasingu, kredytów, a za tym stoją działalności gospodarcze, plany finansowe. I nagle przewoźnik, który nie spłaca swoich zobowiązań, popada w kłopoty, bo firmy nie są skłonne wyczekiwać miesiącami na zapłatę. Każde zakłócenie na rynku wywołuje więc perturbacje - wyjaśnia Jan Buczek. I dodaje: - Najważniejsze żeby uruchomić system gwarancji, bo jeżeli koronawirus przejdzie za kilka miesięcy, to my tych kilku miesięcy nie przetrwamy. Nie jesteśmy w stanie odbudować później taboru i naszego potencjału.

*

TVP 3 Bydgoszcz, Prezydium Komisji Infrastruktury w Bydgoszczy. „Zastanowimy się, jak pomóc branży transportowej
 

https://bydgoszcz.tvp.pl/47042195/prezydium-komisji-infrastruktury-w-bydgoszczy 

W najbliższy czwartek (12marca – przyp. ZMPD) odbędzie się robocze spotkanie sejmowej Komisji Infrastruktury z zarządem Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych oraz zarządem Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych – poinformował poseł PiS Piotr Król.

*

crowdmedia.pl, Polscy przedsiębiorcy zaczęli odczuwać już poważne straty związane z koronawirusem. Rozpaczliwy apel do rządu
 

https://crowdmedia.pl/polscy-przedsiebiorcy-zaczeli-odczuwac-juz-powazne-straty-zwiazane-z-koronawirusem-rozpaczliwy-apel-do-rzadu/

W piątek doszło do spotkania przedstawicieli Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych oraz Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych z resortem finansów i rozwoju – (…)transportowcy podkreślili, że nie chcą jałmużny, tylko oczekują odpowiednich działań od polskiego rządu – informuje portal WaszaTurystyka.pl

W liście do premiera Mateusza Morawieckiego prezesi ZMPD oraz PSPA napisali, że przewozy autokarowe o charakterze turystycznym oraz biznesowym ustały niemal całkowicie – Szacowany na 10 miliardów złotych polski rynek autokarowy nie istnieje, zmniejszył się o 97 procent i rok 2020 należy uznać za bezpowrotnie stracony. Sytuacja w transporcie drogowym rzeczy także jest dramatyczna – Obroty polskich przedsiębiorców, szacowane na 129 miliardów złotych rocznie, do tej pory zmalały o 30 procent – piszą w apelu.

*

logistyka.rp.pl, Rwą się łańcuchy dostaw
 

https://logistyka.rp.pl/transport/5412-rwa-sie-lancuchy-dostaw

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych zwróciło się do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o elastyczne podejście do kwestii kontroli czasu jazdy, a także odstąpienie na czas trwania epidemii koronawirusa od karania kierowców za odbiór regularnego tygodniowego odpoczynku w kabinie pojazdu. – Przepisy zmuszają kierowców do korzystania z hoteli – przypomina prezes ZMPD Jan Buczek.
 

     
# Tagi użyte w informacji:
Filtr info.

Najnowsze
Najstarsze
Kategorie

Pokaż
Tagi abc..Ceny ON

Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150       Tydzień 42/2019 r.       Niemcy EUR 1,258       Francja EUR 1,468       Hiszpania EUR 1,229      WB GBP 1,318     Rosja RUB 46,150      


Waluty

THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     THB  0,1252     USD  3,9680     AUD  2,6727     HKD  0,5119     CAD  2,8935     NZD  2,4750     SGD  2,8200     EUR  4,4202     HUF  1,2796     CHF  4,1401     GBP  4,9223     UAH  0,1479     JPY  3,6943     CZK  0,1647     DKK  0,5931     ISK  2,9273     NOK  0,4109     SEK  0,4227     HRK  0,5825     RON  0,9134     BGN  2,2600     TRY  0,5821     ILS  1,1309     CLP  0,4966     PHP  0,0788     MXN  0,1802     ZAR  0,2271     BRL  0,7436     MYR  0,9201     RUB  0,0570     IDR  2,7159     INR  5,2540     KRW  0,3233     CNY  0,5564     XDR  5,4459     
Partner strategiczny ZMPDPartnerzy biznesowi

Należymy doZrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w PolsceZMPD jest największym polskim stowarzyszeniem w branży transportu drogowego, istniejącym od 1957 roku.

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w PolsceZMPD jest największym polskim stowarzyszeniem w branży transportu drogowego, istniejącym od 1957 roku.

Na skróty

-

Regulamin


-

Reklama


-

Usługi ZMPD


-

Sklep ZMPD